Tüm Dünyayı Yelkenliyle Dolaşan En Genç Kadın

Tüm Dünyayı Yelkenliyle Tek Başına Bir Yıl Boyunca Dolaştı

 

Tüm Dünyayı Yelkenliyle Dolaşan En Genç Kadın Laura Dekker (Jean-Michel AndreAFP / Getty Images)

16 yaşındaki Laura Dekker dünyayı tek başına dolaşan dünyanın en genç yelkencisi unvanını kazandı.

Daily Telegragh’a göre, Hollandalı olan Laura,  21 Ocak cumartesi günü öğleden sonra St.Martin’deki Karayip adasına ulaştı. Tam bir yıl önce 21 Ocak 2011 tarihinde dünyayı dolaşmak üzere yola çıkmıştı. Gazetecilere yaptığı açıklamada “Bu benim gerçekleştirmek istediğim bir rüyaydı” dedi.

Dekker, yalnız yaptığı ve birçok zorluk yaşadığı yolculuk sırasında çoğu zaman ne yapacağını bilemediğini anlattı. “Ama hiçbir zaman durmak istemedim” diye ekledi.

“Teknem benim en iyi arkadaşım oldu ve yanlız kaldığım bu süre zarfında kendim  hakkında çok şey öğrendim” dedi.

Başlangıçta bu yolculuğa 13 yaşında çıkmak istemiş,  fakat  yaşı çok küçük olduğu için psikolojik olarak zarar göreceğini düşünen Hollandalı Sosyal Hizmetler tarafından engel olunmuş. Bu hakkı kazanmak için yıllarca uğraşmış ve sonunda hayatta kalma ile ilgili eğitim alma , daha büyük bir tekne ile yolculuk ve navigasyon aleti kullanma gibi şartları yerine getirerek  yolculuk iznini almış.

Dekker, anne ve babasının toplamda yedi yıl süren dünya gezisi sırasında Yeni Zellanda’da doğmuştu.

Guinness Rekorlar Kitabı, bu tür uygulamalar gençleri güvenli olmayan yolculuğa teşvik ettiği için kayıtlarında almayacağını daha önceden bildirmişti. Bundan dolayı Laura’nın  dünya yolculuğu kayıtlara alınmayacak.

Dekker yaptığı bu yolculukla , 2010 yılında  17 yaşında tek başına yolculuk yapan Avustralyalı Jessica Watson’ın rekorunu aşarak tüm dünyayı dolaşan, dünyanın en genç yelkenli ile yolculuk yapan kişi ünvanını aldı.

Orijinal İngilizce Haber

İlgili Haberler:

Dünyanın En Uzun Yılbaşı Pastasını Türk Ahçı Yaptı

Minik Robot 12 pille 500 Kilometre Yol Yaptı

89 Yaşında Baba Oldu; Guinnes’e Girecek

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.