Tüm Engellere Rağmen ADD Başkente Ulaştı

ADD Başkentte

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenlerine katılmak için Ankara’ya gitmek isteyen Atatürkçü Düşünce Derneği üyelerine polis izin vermedi.

Ayvalık ve ilçeye bağlı Küçükköy beldesinden hareket eden 2 ayrı otobüsle toplam 73 dernek üyesi akşam saat 20.30’da başkente gitmek istedi. Ancak Ankara Valiliği’nin İçişleri Bakanlığı’na yazdığı bir yazıyla 81 il’den Ankara’ya kutlamalar için gitmek isteyenlere güvenlik güçlerinin engel olmasını sağlayan genelge nedeniyle polis ADD üyelerinin Ayvalık’tan hareketine izin vermedi.

ADD Ayvalık Şubesinin Sarımsaklı’dan kalkıp Ankara’ya hareket edecek ilk otobüsü, Ayvalık İlçe Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekipler tarafından Çamlık koyunda durduruldu. Otobüs şoförüne alkol muayenesi yapan ekipler, otobüse ait belge kontrollerinin yanı sıra otobüste bulunan yolculara kimlik kontrolü yaptı. Ancak yapılan kontrollerin uzaması otobüsteki ADD’liler tarafından tepkiyle karşılanınca, polis eskortu eşliğinde otobüs Ayvalık Otogar’ın götürüldü. Otogar’da diğer otobüsünde bulunduğu gözlenirken, polis araçlarıyla her iki otobüsünde önüne bariyer kuruldu. Yaklaşık 2 saat süresince kendilerine muhatap arayan ADD’lilerin bu çabası nihayetinde Ayvalık İlçe Emniyet Müdürü Rafet Kantar’ın otogara gelmesiyle son buldu.

Ancak Müdür Kantar, söz konusu genelge nedeniyle otobüslerin yola çıkarılamayacağını belirtti. Bunun üzerine ADD Ayvalık Şube Başkanı Ahmet Üzgeç, ADD Genel Merkezini arayarak, içinde bulundukları durumu anlattı.

ADD Genel Merkezinden bayramlara katılma ile ilgili yasal herhangi bir olumsuzluğunun bulunmadığı cevabını alan Üzgeç, bu kez polislerin engellemesinin yasal olmadığını kaydederek, bu engellemeyi nöbetçi Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunmak üzere seyahat hakkı engellenen 73 üyenin imzalamasını sağladı.

Küçükköy Belediye Başkanı Mesut Ergin ile CHP Küçükköy Belde Başkanı Murat Akıner’de Otogar’a gelerek ADD’lilere destek verirken, Mesut Ergin’in İlçe Emniyet Müdürü Rafet Kantar ile görüşmesi de sonuçsuz kaldı.

ADD’liler seyahat özgürlüklerinin polis tarafından engellenmesine tepki gösterdiler. Küçükköy Belediye Başkanı Mesut Ergin, ADD’lilerin seyahat etme özgürlüğünün yanı sıra yasal olan başkentteki bayrama katılma haklarının, emir kulu olarak nitelediği polis tarafından engellenmesinin, AKP’nin ileri demokrasi anlayışına sığmadığını ve yapılanın anti-demokratik bir uygulama olduğunu belirtti.

Uzun süren pazarlıklar ardından, polis 1 otobüsün yola çıkmasına izin verirken, diğer otobüsün ise içinde bulunan ADD üyelerinin tek tek evlerine bırakılmasını istedi.

2. otobüsün Sarımsaklı’ya gönderilmesinin ardından, Sarımsaklı’ya dönen ADD’liler, burada kiraladıkları başka bir otobüsle gizlice Ankara yoluna çıktıkları ileri sürüldü. ADD’lilerin Balıkesir’e bağlı Susurluk’ta bir araya gelerek, başkent yoluna devam etmesinin beklenildiği öğrenildi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.