Tunus Lideri Ülkeyi Terk Etti

Resim: Getty Images/FETHI BELAID

Tunus Devlet Başkanı Zeynelabidin bin Ali, bir aydır devam eden halk ayaklanmalarının ardından ülkeyi terk etti. Tunus Başbakanı Muhammed Gannuçi, devlet televizyonundan yaptığı açıklamada, ordunun da desteğiyle liderlik sorumluluğunu geçici olarak devraldığını söyledi. Bin Ali’nin Fransa’ya gittiği iddiası henüz doğrulanmadı.

Zeynelabidin bin Ali, Tunus’ta yönetimi 1987 yılında gerçekleştirdiği kansız darbeyle ele almıştı. Hayat pahalılığı sebebiyle bir ay önce başlayan halk isyanı, son günlerde polisin kullandığı orantısız güce rağmen, ülkeyi demir yumrukla idare eden Bin Ali’yi devirdi. Bugün yeniden sokaklara dökülen binlerce Tunuslu, Bin Ali’nin istifasını istedi. Olağanüstü hal ilan eden, hükümeti fesheden, altı ay içinde yeni parlamento seçimleri sözü veren, 2014 başkanlık seçimlerinde aday olmayacağını ilan eden; şeker, ekmek ve süt fiyatlarını aşağı çeken Bin Ali, göstericileri ikna edemedi. Bazıları, yıllardı işkencenin sembolü olarak görülen İçişleri Bakanlığı’nın binasına tırmanan göstericiler polisle çatıştı. Polisin gerçek mermiler de kullandığı gösterilerde ölenlerin sayısı 60’a yükseldi.

Sonunda Zeynelabidin bin Ali’nin ülkeyi terk ettiği haber verildi. Birkaç saat önce feshettiği hükümetin Başbakanı Muhammed Gannuçi, asayişi yeniden sağlamak için yönetimi devraldığını söyledi ve ordunun desteğinin de arkasında olduğunu ekledi. Gannuçi, Anayasa’ya bağlı kalacağına, ekonomik ve sosyal meselelerde tüm taraflarla istişare ederek reform yapacağına söz verdi.

Zeynelabidin bin Ali’nin Fransa’nın başkenti Paris’e gittiği öne sürüldü. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin bürosundan yapılan açıklama ise Bin Ali’nin Paris’e geldiğine dair ellerinde bir bilgi olmadığı belirtildi.

WikiLeaks sitesinde yayınlanan Amerikan gizli belgelerinde ‘polis devleti’ haline gelen Tunus’ta Devlet Başkanı Bin Ali’nin halkla irtibatının kalmadığı belirtilmişti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.