Tunus’ta Orduya Alkış, Hükümete Islık!

Tunus’ta milli birlik hükümetini protesto eylemleri üçüncü gününe girerken, göstericiler devrik lider Zeynelabidin bin Ali döneminden isimler hükümette olduğu sürece gösterilerin süreceğini belirtiyor. Başbakan Muhammed Gannuşi ise dün istifalarla büyük bir sarsıntı geçiren hükümetin işbaşı yapması için yarın kabineyi toplayacağını açıkladı.
Başkent Tunus’un ünlü Burgiba Caddesi’nde toplanan yüzlerce gösterici Bin Ali döneminin iktidar partisi Anayasal Demokratik Parti (RCD) aleyhine slogan atarken, Gannuşi ve ekibinin hükümeti derhal terk etmesini istiyor. Kentin üzerinde dolaşan orduya ait helikopterlere alkışlarla karşılık veren göstericiler, tankların üzerine de çiçekler bırakarak orduya olan sevgisini gösteriyor.
Ordunun devrim boyunca yanlarında olduğunu öne süren göstericilerden Fawzy Gandoby, polisin ise bin Ali döneminin simgesi olduğunu, halkı katlettiğini iddia ediyor.
Bir ay önce gösteriler başladığında Bin Ali’nin orduya, protestocuların üzerine ateş açılmasını emrettiği, ancak ordunun bu emri yerine getirmediği öne sürülüyor.
Ordunun sessizliğine şüphe ile baktığını belirten başka bir gösterici Zakaria Zaitoni ise en büyük korkusunun siyasi belirsizlik ve istikrarsızlığın ordunun müdahalesine yol açması olduğunu ifade ediyor.
Başbakan Gannuşi, istifa etmesi istenen Bin Ali döneminin 7 bakanının ellerinin temiz olduğunu, onların tecrübesi ile geçiş dönemini atlatmak istediklerini öne sürüyor.
Ordunun sessizliği, giderek artan gösteriler, muhalif liderlerin siyaset ve yönetim tecrübesizliği, ekonominin durma noktasına gelmesi, İslami Nahda Hareketi lideri Raşit Gannuşi’nin geri dönme çabaları ülkenin şu an içinde bulunduğu en önemli açmazlar olarak değerlendiriliyor.
Gösterilerin devam etmesinin hiçbir fayda vermeyeceğini belirten Burgiba Caddesi’ndeki Bağdat Cafe’nin işletmecisi Muhammed Dessuri, artık mevcut hükümete bir şans vermek gerektiğini belirtiyor. Dessuri’ye göre zoru başararak bir rejimi deviren bu halkın aynı hassasiyeti ülke ekonomisi için göstermesi gerektiğini de ifade ediyor.
Dün göstericilere karşı şiddet uygulayan ve sık sık göz yaşartıcı bomba kullanan polisin bugün ise gösterileri sadece izlemesi dikkat çekti. Bunda dün yaşanan istifaların etkili olduğu belirtiliyor.
Uygulanan gece sokağa çıkma yasağının süresi de kısaltıldı. Daha önce 05.00-18.00 arası uygulanan yasak 05.00-19.00’a çekildi. Pek çok yerde işyerleri açılmaya başlamasına rağmen okullar ve üniversiteler halen kapalı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.