Tunus’taki Gösterilerde 14 Kişi Öldü

Resim: Getty Images/FETHI BELAID

Tunus’ta bir aydır devam eden gösteriler kontrolden çıktı. Hükümet kaynakları son bir günde ölenlerin sayısının 14’e yükseldiğini açıkladı. Komşu ülke Cezayir ise gösterileri kontrol altına aldığını duyurdu.

Hükümet, artan işsizlik, gıda fiyatları ve yatırımların düşmesi üzerine patlak veren gösterilerin bazı azınlık gruplar tarafından kışkırtıldığını, amacın ülkeyi terör ortamına sürüklemek olduğunu öne sürüyor.

Çatışmalar ağırlıklı olarak ülkenin fakir bölgeleri olarak adlandırılan güney kentlerinde sürüyor. Güvenlik birimleri, ölümlerin ağırlıklı olarak nefsi müdafaa sırasında yaşandığı, göstericilerin hükümet binaları ve polis istasyonlarına saldırdığını iddia ediyor. Muhalifler ise olayların durması için güvenlik birimlerinin güç kullanmaktan vazgeçmesi çağrısında bulundu.

Komşu ülke Cezayir ise üç kişinin öldüğü gösterilerin kontrol altına alındığını açıkladı. Yerel kaynaklar da ülke genelinde olayların şimdilik dindiğini vurguluyor.

Hükümet gösterileri kontrol altına almak için fiyatları artan bazı temel gıda maddelerinin fiyatlarının aşağı çekildiğini açıklamıştı.

Uzmanlar, gösterilerin geçici olarak kontrol altına alındığını, olayların her an yeniden patlak verebileceğini belirtiyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.