Türk Ordusu 26. Sınır Ötesi Kara Harekatına Başladı

Türkiye dün itibarıyla son yılların en büyük sınır ötesi kara harakatına başladı. Terör örgütünün Çukurca’da 8 ayrı askeri merkeze gerçekleştirdiği eş zamanlı saldırıda 24 askerimizin şehit olması üzerine Türk Silahlı Kuvvetleri Kuzey Irak’ta kara harekatına başladı. Özellikle Şırnak Uludere karşısında bulunan Haftanin Bölgesi terör örgütü kamplarının yoğun olduğu bir bölge olduğu için harekatta o bölgede yoğunlaştı. Bölgeye;jandarma komando, özel harekat ve bordo bereliler olarak da bilinen özel kuvvetler girdi.

Operasyonun sınır bölgesinde yoğunlaştığı ve 60 tankın sıfır noktada stratejik alanlarda konuşlandığı gözlendi.

Çukurca saldırısından sonra Kuzey Irak’ta Zap ve Ayaşin bölgesine kaçan PKK’lıların etkisiz hale getirilmeleri amacıyla bu bölgede de bir operasyon hazırlığı yapıldığı ancak karadan henüz girilmediği belirtildi.

Türk ordusunun 26.’sını yaptığı sınır ötesi kara harekatı 3.5 yıl aradan sonra gerçekleşti. Türk askeri en son 2008 Şubat ayında gerçekleştirdiği ‘‘Güneş Harekatı’’ operasyonunu gerçekleştirmişti.

  10 bin kişilik 22 taburluk özel birlikler gerek yurt içinde gerekse yurt dışında 5 ayrı bölgeden harekete geçti. Havadan da F-16 savaş uçağı da terör örgütünün kamplarını bombaladı. Türk askeri yaklaşık 3 aydır kara harekatına hazırlanıyordu. Önceki gün gerçekleştirilen kanlı saldırı sonrası ‘‘Girin’’ talimatıyla hareket geçti ve operasyon başladı. Harekatta Türk birliklerinin sınırın 6-7 kilometre kadar içine girdiği öğrenildi.

Harekatta özellikle örgütün Haftanin, Ayaşin ve Zap kamplarının hedef alındığı bildirildi.  Türk ordusuna bağlı bordo bereliler, Özel kuvvetler, Komandolar ve Özel Harekat birlikleri bölgede küçük gruplar halindeki PKK’lı grupları hedef alacak.

Harekatın başladığı dün 14.00itibarıyla Genelkurmay’ın resmi internet sitesinden de duyuruldu.

Çukurca saldırısının ardından bölgeye hareket eden Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mehmet Erten ile Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu, operasyonu yerinde takip ederek operasyonun seyrine ilişkin bilgileri ilk elden alıyor.

Operasyona 2. Ordu Komutanlığı bölgesindeki 7. Kolordu Komutanlığı ve Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı unsurları katılıyor. 20. Jandarma Sınır Tugayı bölgesinde Çukurca ve Yüksekova bölgesinde faaliyet gösteren Fatihler ve Efeler Jandarma Özel Harekât Taburu’nun yanında Tuğgeneral Levent Köse yönetimindeki Hakkari Dağ ve Komando Tugay komutanlığının yanı sıra 1. ve 2. Komando Tugay komutanlıklarının da  operasyona katıldığı ifade ediliyor.

Kara harekatının yanı sıra Diyarbakır 8. Ana Jet Üssü’nden kalkan 181. Pars Filo ve 182. Atmaca Filo’ya bağlı F-16 savaş jetlerinin ikişerli kol düzeninde havalanarak örgütün Kandil, Hakurk ve Hınere kamplarına lazer güdümlü M-82 ve M-84 bombalarını bıraktı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.