“Kobani” Eylemlerinde 1 Kişi Öldü

Fotoğraf İHA
Fotoğraf İHA

İstanbul, Erzurum, Denizli ve Mersin’deki olaylarda birçok kişi yaralanırken, Muş’taki olaylarda bir kişi hayatını kaybetti. Çeşitli illerde yaşanan eylemlere karşı polis geniş güvenlik önlemleri aldı. Bir çok yerde göstericilere müdahale edildi.

İSTANBUL’DA KOBANİ EYLEMİNDE GERGİNLİK

Sultangazi’de Kobani olaylarını bahane ederek eylem yapmak isteyen HDP’li grup ile mahalleli karşı karşıya geldi. Birbirine giren grupları ayırmak isteyen polis, biber gazı ve tazyikli su kullandı. Mahallelinin arasında kalan bir eylemci, linç edilmek istendi.

Sultangazi’de Kobani olaylarını protesto eden grup HDP İlçe Teşkilatı önünde toplandı. Ak Parti İlçe Başkanlığı’na yürümek isteyen gruba polis izin vermedi. Bu sırada bir grup mahalleli HDP’li gruba tepki gösterdi. Karşılıkla sataşmalarla gerginlik iyice büyüdü. Grupların taş ve sopayla birbirlerine girmesi üzerine araya çevik kuvvet polisi girdi. Polis, grupları ayırmak için tazyikli su ve biber gazı kullandı. Bazı eylemciler de polis tarafından gözaltına alındı.

Yaşananlar sırasında ülkücü grubun arasında kalan bir HDP’li eylemci, linç edilmek istendi. Yumrukların hedefi olan eylemci son anda kaçarak kurtuldu.
Sultangazi’de gerginlik sürüyor.

BAĞCILAR’DA EYLEMCİLER MHP İLÇE BİNASINA SALDIRDI

Bağcılar’da Kobani’de yaşanan olayları bahane eden HDP’li grup, arabaları ateşe verdi. Eylemciler Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İlçe Binası’na da saldırdı.
Bağcılar’da toplanan HDP’li grup Kobani’de yaşananları protesto etti. Dağılmayan eylemcilere polis tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etti. Ara sokaklara dağılan eylemciler bir süre sonra tekrar toplandı. Bir otomobili ateşe veren eylemciler MHP İlçe teşkilatına da saldırdı. Bu sırada binada bulunan MHP’lilerin de çatıya çıkarak eylemcilere taş attığı görüldü. Bağcılar’da yaşanan gerginlik sürüyor.

KADIKÖY’DE BİR EYLEMCİ MÜDAHALE SIRASINDA BAŞINDAN YARALANDI

Kadıköy’de, Kobani olaylarını bahane ederek eylem yapmak isteyen gruba polisler müdahale etti. Müdahale sırasında bir eylemci başından yaralanarak kanlar içerisinde yerde kaldı.
Kadıköy Boğa Heykeli önünde toplanan yaklaşık 500 kişi, Kobani’de yaşananları protesto etti. Protestocular caddeyi trafiğe kapatarak oturma eylemi yaptı. Caddede önlem alan çevik kuvvet polisleri, göstericilere dağılmaları yönünde uyarılarda bulundu. Göstericiler dağılmak istemeyince polis müdahalesi başladı. Polis, tazyikli su ve biber gazıyla göstericilere müdahale etti. Müdahale sırasında bir gösterici başından yaralandı. Yaralı gösterici için uzun süre ambulans beklendi. Ambulans bir türlü gelmeyince göstericiler kendi imkanlarıyla arkadaşlarını hastaneye kaldırdı.

BEYOĞLU’NDA KORSAN GÖSTERİCİLERE POLİS MÜDAHALESİ

Beyoğlu’nda toplanan korsan göstericiler Kobani’de yaşananları bahane ederek yolu trafiğe kapattı. Polis gruba tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etti.

Beyoğlu’nda toplanan yaklaşık 400 kişilik bir grup, Kobani’de yaşanan olayları protesto etti. Bir süre oturma eylemi yapan grup ardından barikat kurarak yolu trafiğe kapattı. Taş atan gruba polis, dağılmaları yönünde uyarıda bulundu. Uyarılara uymayan gruba polis, tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etti. Grup müdahalenin ardından ara sokaklara dağıldı. Beyoğlu’nda gerginlik sürüyor.

MAHALLELİ, İKİ EYLEMCİYE LİNÇ GİRİŞİMİNDE BULUNDU

Sultangazi’de HDP İlçe Başkanlığı önünde toplanan mahalleli, binaya taş ve sopalarla saldırdı. Binada mahsur kalan HDP’lilere yardım için gelen diğer bir grup da mahalleli ile karşı karşıya geldi. Yaşanan olaylar sırasında silah sesleri duyulurken, mahallelinin iki HDP’li eylemciye linç girişiminde bulunduğu görüldü.

Sultangazi’de öğle saatlerinde HDP’li grup ile mahalleliler arasında başlayan gerginlik, gitgide büyüdü. Polisin müdahalesi sonrası dağılan mahalleli, HDP Sultangazi İlçe Teşkilatını hedef aldı. Binayı adeta abluka altına alan mahalleli, taş ve sopalarla camları kırdı. Binada bazı HDP üyelerinin mahsur kaldığı görüldü. Bu sırada binada mahsur kalan HDP’lilere yardım etmek isteyen bir başka grup da Gazi Mahallesi’nden yürüyüşe geçti. HDP İlçe Teşkilatı önüne gelen grup, mahalleli ile bir kez daha karşı karşıya geldi. İki grup birbirine girince, ortalık adeta savaş alanına döndü. Yaşanan olaylar sırasında silah sesleri de duyulurken, mahallelinin yakaladığı iki eylemciye linç girişiminde bulunduğu görüldü.

BAĞCILAR’DA POLİS MÜDAHALESİ

Bağcılar’da izinsiz gösteri yapan bir grup, Kobani’de yaşananları protesto etme bahanesiyle yolu trafiğe kapattı. Polis gruba tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti.
Bağcılar Meydan’da toplanan yaklaşık bin kişilik bir grup, Kobani’de yaşanan olayları protesto etti. Çöp konteynerleri ve çevreden buldukları kasalarla yolu trafiğe kapatan gruba polis, eylemlerini sonlandırmaları yönünde uyarıda bulundu. Uyarılara aldırış etmeyen grup polise taş ve sopalarla saldırmaya başladı. Taş atan gruba polis, tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etti.

DENİZLİ’DE KOBANİ EYLEMİNDE KAN AKTI

Denizli’de, Kobani’ye yapılan saldırıları bahane eden bir grup, polisi taş yağmuruna tuttu. Polisin müdahale ettiği olaylarda eylemcilerin attığı bir taş yaşlı bir adama isabet etti. Kanlar içinde kalan yaşlı adama ilk müdahale, gömleğiyle kanayan bölgeye tampon yapan polisten geldi.

Kobani’de yaşanan olayları protesto etmek isteyen bir grup, Esentepe Mahallesi’nde toplandı. Burada bir süre slogan atan grup Delikliçınar Meydanı’na doğru yürümek istedi. Polisi tüm uyarılarına rağmen dağılmayan ve polise taş atmaya başlayan gruba polis, Özay Gönlüm Bulvarı’nda müdahale etti. Polisin TOMA’larla müdahale ettiği eylemde çevik kuvvet polisi zor anlar yaşadı. Gruba yaklaştıkları sırada taş yağmuruna tutulan polislerin kalkanlarına çok sayıda taş geldi. Bu sırada polisleri sevkeden emniyet müdür yardımcısı Mehmet Gülsezer’in başına büyük bir taş geldi. Kafası açılan Mehmet Gülsezer, bir araca bindirilerek hastaneye götürüldü. Bu sırada eylemi yolun kenarında izleyen 65 yaşındaki Abdülkadir isimli bir vatandaşın kafasına da taş geldi. Gelen taşla birlikte yere yıkılan yaşlı adama ilk müdahaleyi polisler ve gazeteciler yaptı. Kafasından kanlar akmaya başlayan adamın nabzını ve kalp atışlarını kontrol eden gazeteciler ve polisler ambulansı da aradı. Bu sırada bir polis gömleğini çıkararak kanayan bölgeye tampon yaptı. Kısa sürede olay yerine gelen ambulans ekipleri yaralı adamı Denizli Devlet Hastanesi’ne kaldırdı. Yaşlı adamın hayati tehlikesinin bulunduğu öğrenildi.

Grup yavaş yavaş dağılmaya başlarken, sokak aralarına kaçanlar polise taş atmaya devam etti. Özel bir hastanenin arkasındaki parkta toplanan, polise taş atmaya ve çevreye zarar vermeye devam eden gruba polis bu kez tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti. Bir süre daha devam eden eylemde 1’i ağır 2 kişi yaralanırken, çok sayıda kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

TARSUS’TA KOBANİ GERGİNLİĞİ: 9 YARALI 

Mersin’in Tarsus ilçesinde HDP üyelerinin Kobani’yi protesto sonrası olaylar çıktı. Olaylarda 9 kişi silah, taş ve sopalarla yaralandı.

Alınan bilgiye göre, Tarsus’un çeşitli yerlerinde toplanan HDP üyeleri Yarenlik alanına doğru yürüyüş yaptı. PKK Terör örgütü lideri Abdullah Öcalan ve sözde PKK bayrakların açıldığı protesto oturma eylemi ile devam etti. Yarım saat süren oturma eyleminin ardından dağılıma geçen HDP üyeleri, Çağlayan Mahallesinde bulunan Mustazaflar Derneğinin bulunduğu bina önünde olay çıkardılar. Mustazaflar Derneği’ne saldıran HDP üyeleri dernek binası taş yağmuruna tuttu. Karşılıklı taş ve sopalarla başlayan olaylarda silahlarda kullanıldı. Savaş alanına dönen mahalleye çok sayıda polis ekibi sevk edildi. 2 grubun ortasında kalan polis ekipleri grupları biber gazı ile ayırmaya çalıştı. TOMA ve 2 akrebin müdahale ettiği olaylarda Mustazaflara ait bir ev ve bir otomobil ateşe verildi. Yaklaşık bir saat süren çatışmada polis zor kullanarak müdahalede bulundu. Portakal biber gazı başta olmak üzere çok sayıda gaz kullanıldı. Çıkan çatışmalarda her iki grupta silah, taş ve sopalarla 9 kişi çeşitli yerlerinden yaralandı. Biber gazından da çok sayıda polis etkilenirken, Emniyet Müdürü Haydar Çelik’in de biber gazından etkilendiği görüldü. Olay yerine gelen ambulanslar HDP üyeleri tarafından mahalleye alınmazken, yaralılar akrep denilen araçlarla hastanelere götürüldü. Olaylarda polis bazı kişileri gözaltına aldı.

VARTO’DAKİ OLAYLARDA BİR GÖSTERİCİ ÖLDÜ

Muş’un Varto ilçesinde çıkan olaylarla bir kişinin öldüğü ileri sürüldü.

Muş’un Varto ilçesinde, IŞID’ın Kobani bölgesine girmesini protesto eden göstericilerden Hakan Buksur’un çıkan kargaşada hayatını kaybettiği, göstericilerin barikat kurarak, yolları kapattığı öğrenildi.
Gösterilerde 6 kişinin de yaralandığı öğrenildi. Durumu ağır olan 1 yaralının Muş Devlet Hastanesi Acil Servisi’ne kaldırıldığı bildirildi.

VATANDAŞLARDAN EYLEMCİLERE POMPALI TÜFEKLİ KILIÇLI TEPKİ

Erzurum’da Kobani’de yaşananları protesto etmek isteyen HDP’lilerin ev ve iş yerlerinin camlarını kırması üzerine toplanan vatandaşlar gruba saldırdı. Ellerinde pompalı tüfek ve kılıç bulunan vatandaşlar, HDP’li gruba müdahale etmek istedi. Olaylarda 3 kişi yaralandı.

İŞİD’in Kobani’ye girmesinin ardından Erzurum’da Mahallebaşı semtinde toplanan yaklaşık 200 kişilik grup, HDP İl binasında protesto eylemi yaptı. Oturma eyleminin ardından çıkan olaylara polis müdahale etmekte zorlandı. HDP’li grubun işyeri ve evlerine zarar verdiği bazı vatandaşlar ise HDP’li gruba saldırdı. Polis her iki grubun arasında kaldı. Bazı vatandaşların HDP’li gruba pompalı tüfek ve kılıçlarla saldırması ise ilginç görüntüler oluşturdu. Çıkan olaylarda 3 kişi yaralandı.

ANKARA’DA KOBANİ’DEKİ SALDIRILARI PROTESTO EDEN GRUP POLİSLE ÇATIŞTI

Ankara’da, Kobani’de IŞİD’in saldırılarını protesto eden grup, kaldırım taşlarını yerinden sökerek emniyet güçlerine fırlattı.
Sakarya Caddesi’nde toplanan grup, IŞİD’in Kobani’ye yönelik artan saldırılarını protesto etti. Grubun AK Parti Ankara İl Başkanlığı binasına yürümek istemesi üzerine çevik kuvvet ekiplerinin engeliyle karşılaştı. Kaldırım taşlarını yerinden sökerek emniyet güçlerine saldıran gruba, tazyikli su ve biber gazlı müdahalede bulunuldu.
Gazdan etkilenen grup sokak aralarına kaçarken bazı göstericilerin iş yerlerinin camlarını kırdığı görüldü. Otobüs duraklarına da zarar veren göstericiler çöp bidonlarını yola çekerek Mithatpaşa Caddesi’ni araç trafiğine kapattı. Eylemciler ve emniyet güçleri arasındaki olaylar devam ediyor.

ANTALYA’DA KOBANİ GERGİNLİĞİ

Antalya’da, Kobani protestolarında olaylar çıktı.

Antalya’da IŞİD’in Kobani’ye yaptığı saldırıları protesto etmek isteyen yaklaşık 300 kişilik grup Cumhuriyet Meydanında toplandı. Buradaki gösterinin ardından Kazım Özalp Caddesi’nde yürüyüşe başlayan gruba polis müdahale etti. Yüzleri maskeli grup, vatandaşların yoğun olduğu bölgede polisin üzerine taş attı. Polis, göstericilere biber gazıyla müdahale etti. Ara sokaklara dağılan grup, İsmetpaşa Caddesi ve tramvay yolunu barikat kurarak trafiğe kapattı. Polis, burada da gösterilere biber gazıyla müdahale ederek dağıtmaya çalıştı. Olaylarda göstericilerden bazıları gözaltına alındı.

VAN’DA KOBANİ GERGİNLİĞİ

IŞİD’in Kobani’ye yönelik saldırılarını protesto eden göstericiler polisi taş yağmuruna tutarken, bir aracı ateşe verip birçok iş yerinin ise camlarını kırdı.

Kobani’ye yönelik saldırıları protesto eden grup ile polis arasın başlayan olaylar saatlerdir devam ediyor. Kazım Karabekir Caddesi üzerinde bekleyen polise taş ve havai fişeklerle saldıran göstericiler, polisi linç etmek istedi. Polis son anda bir binanın içerisine girerek canını kurtarırken, göstericiler ise onlara ait hücum yeleği, cop, kalkan ve gaz maskesi aldı. Polislerin sığındığı binada bulunan AK Parti İpekyolu İlçe Başkanlığı’nı da taş yağmuruna tutan göstericiler, buradaki bir minibüsü ise ateşe verdi. Birçok iş yerinin camlarını da kıran göstericiler, TOMA’ların gelmesiyle tekrar ara sokaklara dağılırken, minibüs ise zırhlı araçlardan sıkılan suyla söndürüldü.

Kent merkezinin birçok yerinde ateş yakarak eylemlerini sürdüren göstericilerle polis arasındaki olaylar devam ediyor.

BURSA’DA IŞİD PROTESTOSUNDA GÖSTERİCİLERLE POLİS ARASINDA OLAYLAR ÇIKTI

Bursa’da, IŞİD’in Kobani’ye saldırılarını protesto etmek isteyen grup ile polis arasında arbede çıktı.

Kent Meydanı’nda toplanan HDP üyeleri, terör örgütü IŞİD’in Kobani’ye yönelik saldırılarını protesto etti. Yaklaşık 100 kişilik grup önce oturma eylemi yaptı. Grup, PYD lehinde sloganlar atarken, Öcalan’ın posterini açtı. Gösteriler sırasında polis geniş güvenlik tedbirleri aldı.

O esnada meydana gelen başka bir grup, karşıt sloganlar atmaya başlayınca ortalık bir anda gerildi. HDP yanlıları bu gruba ve polislere taş atmaya başladı. Polis, Toma ile eylemcilere müdahale ederken, grup etrafa dağıldı. Köşe başlarından taş atmaya devam eden göstericiler, çevre esnafı ve vatandaşlara da zarar verdi. Taş isabet eden bazı gazeteciler yaralandı.

Polisin gaz bombası kullandığı olaylarda Kent Meydanı adeta savaş alanına döndü. Bölgeye çok sayıda takviye kuvvet sevk edilirken, karşıt görüşlülerin arasında kalan HPD’lilerden bir kişi linç edilmek istendi.

YÜKSEKOVA’DA OLAYLAR ÇIKTI

Suriye’nin Kobani kentinde IŞİD militanları ile YPG güçleri arasında çıkan çatışmalarda yaşamını yitiren YPG’li Sevim Atak’ın Yüksekova’da defnedilmesinden sonra olaylar çıktı.

Suriye’nin Kobane kentinde YPG ve IŞİD arasında çıkan çatışmalarda yaşamını yiten YPG’li Sevim Atak’ın defnedilmesinden sonra olay çıkaran çok sayıda yüzü kapalı göstericiye polis müdahale etti. İlçenin Cengiz Topel Caddesi ile Yeşildere, Esenyurt ile Yeni Mahallerde yollara barikat kurup ateş yakarak taş ve havi fişek atan yüzü kapalı gruplara polis gaz bombaları, tazyikli su ve plastik mermilerle müdahale etti. Polisin müdahalesine gruplar taş, havai fişek ve molotof kokteylleri attı. Tüm kepenklerin kapalı olduğu ilçede gerginlik Şemdinli Yolu üzeri ile Yeşildere, Esenyurt ve Yeni Mahallerde sürüyor.

MARDİN’DE PTT’YE AİT ARAÇLAR ATEŞE VERİLDİ

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde, IŞİD’in Kobani’ye saldırısını protesto eden grup, PTT’ye ait araçları ateşe verdi.
Kızıltepe’de, IŞİD’in Kobani’ye saldırılarını protesto eden bir grup, polise taş ve molotoflarla saldırdı. Polis, biber gazı ve tazyikli su kullanarak grubu dağıtmaya çalıştı. Göstericiler, daha sonra çarşı merkezinde bulunan Hüda-Par ilçe binasına taşlarla saldırdı.

Gece saatlerine kadar devam eden olaylarda, PTT’ye ait araçlar da kimliği belirsiz kişiler tarafından ateşe verildi.

CEYLANPINAR’DA KOBANİ PROTESTOSU

Suriye’nin Kobani kentinde terör örgütü IŞİD ile YPG güçleri arasında yaşanan çatışmaları protesto eden bir grup genç, Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde protesto eylemi gerçekleştirdi.
Edinilen bilgiye göre, IŞİD terör örgütünün Suriye’nin Kobani ilçesine saldırmasının ardından Ceylanpınar ilçesinde bir grup genç ilçenin değişik noktalarında protesto eylemi gerçekleştirdi. Eylemlerde polis ile göstericiler arasında zaman zaman çatışmalar yaşandı. Polis göstericilere tazyikli su ve biber gazı ile müdahale ederken, göstericiler polise taşlarla karşılık verdi.

Kaynak: İHA

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.