Türkiye, Dünya Botanik Exposu’nun Bayrağını Teslim Aldı

Dünya Botanik Expo’su 2016 yılında Antalya’da yapılacak

Türkiye, 2016 yılında Antalya’da düzenlenecek olan Dünya Botanik Exposu’nun bayrağını düzenlenen törenle teslim aldı.

Hollanda’nın Venlo kentinde Nisan ayında başlayan EXPO Floriade 2012 Botanik Sergisi’nin kapanış töreni yapıldı.

Floriade 2012’nin ana temasını oluşturan ”Hastalıklara bitkisel ürünlerle sürdürülebilirlik kazandırma”, ”İnsan sağlığına fayda sağlama”, ”Yeni üretim teknikleri”, ”Dünya ile birlikte üretme ve tüketme kültürü” ile ”Dünya şov sahnesi” kategorilerinde dereceye giren ülkelere plaketleri verildi.

Ayrıca Uluslararası Bahçe Ürünleri Üreticileri Birliği (AIPH) kapsamında da 44 ülke arasında yapılan değerlendirmede ”peyzaj” kategorisinde, Türkiye üçüncülüğü elde etti. Türkiye’nin ödülünüTürk Bahçesi Yüksek Komiseri Beratiye Öncü aldı. Törende, 2016 yılında Antalya’da düzenlenecek ”Çocuk ve Çiçek” temalı Dünya Botanik EXPO’sunun bayrağı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Erdal Celal Sumaytaoğlu, Türkiye’nin Rotterdam Başkonsolosu Togan Oral ile AIPH Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye Temsilcisi Osman Bağdatlıoğlu’na teslim edildi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Erdal Celal Sumaytaoğlu, tören sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, EXPO 2016’nın Antalya’da yapılacak olmasından dolayı büyük bir heyecan duyduklarını kaydetti. Bu heyecanı bütün Türkiye’ye de yaşatmak   istediklerini anlatan Sumaytaoğlu, EXPO Antalya 2016 ile ilgili hazırlıkların hızlı bir şekilde sürdüğünü bildirdi. Kanun tasarısının TBMM Genel Kurulu’nda ilk görüşülecek kanunlar arasında yer aldığını kaydeden Sumaytaoğlu, bir ayı için de kanunun yasalaşmasını beklediklerini söyledi.

Türkiye Rotterdam Başkonsolosu Togan Oral da 2 milyonun üzerinde ziyaretçinin geldiği EXPO Floriade 2012’de Türkiye’nin damga vuran ülkeler arasında olduğunu söyledi. Hollanda’nın da başarılı bir organizasyon ortaya koyduğunu dile getiren Oral, Antalya için çıtanın biraz daha yükseldiğini belirtti.

AIPH Yönetim Kurulu Üyesi Türkiye Temsilcisi ve Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu ise, 6 ay süren organizasyonda başarılı bir süreç geçirdiklerini dile getirdi.  Bağdatlıoğlu, “Antalya’da yapılacak EXPO 2016 için Türkiye’yi zirveye çıkaracak projeleri hazırlayıp, dünya ile entegre olacağız” ifadelerine yer verdi.   Ödül töreninin ardından sanatsal ve kültürel aktivitelerde bulunuldu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.