Türkiye ilk altın olimpiyat madalyasını Servet Tazegül ile kazandı

Servet Tazegül Türkiye’ye ilk altın olimpiyat  madalyasını getirdi

68 kilo tekvandocumuz Servet Tazegül dün Londra’da Excel Arena’da finalde İranlı Mohammed Bagheri’yi 6-5 yenerek Türkiye’ye ilk altın olimpiyat madalyasını getirdi. Bu başarı ile Servet Tazegül Türkiye tarihinde tekvando dalında ilk olimpiyat altın madalyası alan Türk sporcusu oldu.  Servet Tazegül‘ü altın  madalya aldıktan sonra ilk olarak Excel Arena’da maçı izleyen Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç tebrik etti. Daha sonra Başbakan RecepTayyip Erdoğan da Suat Kılıç’ın telefonundan konuştuğu, Servet Tazegül ve antrenörü Ali Şahin’i kutladı.

2 Avrupa Şampiyonluğu ile bir Dünya Şampiyonluğu bulunan, 2008 Pekin olimpiyatlarında bronz madalya kazanan Servet Tazegül, otoriteler tarafından da favori olarak gösteriliyordu. Londra’da 23 yaşında kazandığı ilk altın olimpiyat madalyası ile  birlikte dördüncü şampiyonluğunu elde etmiş oldu.

OLİMPİYATLARDAN ÖNCE ANNESİNİ KAYBETTİ

Servet Tazegül, 2012 Londra Olimpiyat Oyunları’na gelmeden önce annesini kaybetmişti.  Kanser teşhisi konulduktan sonra “Oğlumun madalya aldığını görmeden ölmeyeceğim” diyen anne Tazegül, Olimpiyat’tan 50 gün önce hayatını kaybetti.

MADALYASINI ÖLEN ANNESİNE ARMAĞAN ETTİ

Servet Tazegül, final maçı sonrası yaptığı açıklamada, “Hedefe ulaştım. Zaten 3 yıldır hiç yenilgim yoktu. Orada kaçırdım, bronz oldu. Burada biraz daha iddialı ve tecrübeliydim. Kimsenin elimden altınımı alamayacağına inandım ve başardım, çok mutluyum. Öncelikle Başbakanımız ve Spor Bakanımıza desteklerinden dolayı teşekür ederim. Sakatlığım vardı. Doktorlar da benimle çok ilgilendiler. Son 2 gündür antrenman yapamıyordum. Dualarla şampiyon olduğuma inanıyorum. Altın  madalyamı anneme armağan etmek istiyırum. Altını annem için kazandım” diye konuştu.

Servet Tazegül’ün kazandığı ilk altın olimpiyat madalyası ile Türkiye‘yi daha önce 120 kilo grekoromen güreşte Rıza Kayaalp’ın aldığı bronz madalya ile 3o sıra yükselterek 38 sıraya taşıdı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.