“Türkiye Kime Karşı Silahlanıyor”

MOSKOVATürkiye’nin hava savunma sistemini güçlendirmek için son yılarda başlattığı girişim, yabancıların da dikkatini çekiyor. Konuyla ilgili olarak Rusya’nın askeri uzmanlarından Natsionalnaya Oborona dergisi Genel Yayın Yönetmeni İgor Korotçenko ilginç bir yorumda bulundu. İgor Korotçenko’ya göre “NATO’nun güvenli şemsiyesinde bulunan Türkiye, acaba kime karşı silahlanıyor?” Rusya’nın Golos Rossii radoyusna konuşan Korotçenko, Moskova’nın Türkiye’de düzenlenecek askeri ihaleye katılacağını ifade etti. Rusya silah ihracat şirketi Rosoboronexport Başkanı Anatoli İsaykin’in sözlerine atıfta bulunan Korotçenko, Türk ordusunun uzun menzilli gelişmiş S-300 ve S-400 Rus füze savunma sistemine büyük ihtiyaç duyduğunu iddia etti. İhaleyi kazanma şanslarının yüksek olduğunu belirten Korotçenko, “Türkiye -Rusya yakınlaşmasını göz önünde bulundurduğumuzda ihaleyi kazanma şansımız yüksek görünüyor. Burada şunu anlamak çok önemli, bu tür satın almalar sadece teknolojik değil, aynı zamanda siyasi nitelik de taşıyor. Türkiye bağımsız dış politika gerçekleştiriyor. Moskova ihaleyi kazanmak için çaba sarf etmeli.” dedi.

İhalede kendilerine rakip olarak Amerikan PAC-3 sistemli Patriot füze sistemini gördüklerinin altını çizen Rus askeri uzmanı, ortada siyasi bir faktörün bulunduğunu da sözlerine ekledi. Korotçenko, “Çeşitli ülkelerdeki gözlemciler şunu soruyor, bu kadar denli güçlü füze kalkanları almaya karar veren Türkiye kimden endişe ediyor? Ve neden özellikle Ankara şimdi buna karar verdi. ” dedi .

Rus uzmana göre NATO şemsiyesi altında olan Türkiye, aynı zamanda bölgenin de en güçlü ordularından birine sahip. İgor Korotçenko ,” Türkiye’nin yakın komşuları kendisini tehdit edecek kadar güçlü değiller.”

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.