Türkiye-Singapur İş Forumu İstanbul’da Gerçekleşti

Türkiye-Singapur İş Forumunda Başbakan Yardımcısı Ali Babacan konuşma yaptı (Epochtimes)

Türkiye-Singapur İşbirliği Artıyor

Türkiye-Singapur İş Forumu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Singapur Başbakan Yardımcısı ve Finans Bakanı Tharman Shanmugaratnam’ın katılımıyla gerçekleşti.

DEİK/ Türk – Singapur İş Konseyi, Singapur İş Federasyonu, International Enterprise Singapore ve Singapur Ekonomik Kalkınma Kurulu işbirliği ile hazırlanan Forumda açılış konuşması yapan Babacan Singapur ile olan işbirliğinin önemine değindi.

Aynı gün açılışı yapılacak olan International Enterprise Singapore ofisi ve yıl sonuna doğru açılacak Singapur Büyükelçiliği’nin iki ülke arasındaki ilişki açısından bir kilometre taşı oluşturduğunu ifade etti. Babacan konuşmasında Mart ayında Singapur’a yaptığı ziyarete değindi ve “İşbirliği için yapılan bu ziyarette özel sektör kuruluşları ile verimli toplantılar düzenlendi. Orada bazı tesisleri ziyaret ettik. Özellikle petrokimya tesisleri ve konteyner terminalinden çok etkilendim. Singapur Uzakdoğu’da bölgesel çekim merkezi olarak birçok ülke için örnek teşkil ediyor. O sebeple ortaklık bizim için çok önemli” dedi. Singapur’un Asya’da ikinci büyük ihracat ortağımız olduğunu ifade eden Babacan Türkiye ve Singapur şirketlerinin kolay işbirliği yapabileceğini, özellikle inşaat sektöründe Türk firmalarının öne çıkabileceğini sözlerine ekledi.

Son olarak Babacan, başta finans olmak üzere bir çok alanda İstanbul ve Singapur arasında sinerji yaratılabileceğini ve bu işbirliğinin İstanbul’un önemli finans merkezi olma yolundaki projesi için de cazip olacağını ifade etti.

Singapur Başbakan Yardımcısı ve Finans Bakanı Tharman Shanmugaratnam, açılış konuşmasında “On yıl önce Türkiye hakkında çok az şey biliyorduk. Bugün bu işbirliğimizi daha yüksek seviyeye taşımak istiyoruz. Yıl sonuna doğru büyükelçiliğimizi açmış olacağız” dedi.  

Singapur’dan gelen üst düzey yetkililerin katılımıyla düzenlenen İş Forumu’nun ardından, bilgi ve iletişim teknolojileri, enerji, su arıtma ve denetimi, alt yapı ve şehir planlama, liman işletmeciliği ve emtia sektörlerinde faaliyet gösteren yaklaşık 25 Singapurlu işadamı ve girişimcinin katılımıyla ikili iş görüşmeleri gerçekleştirildi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.