Türkiye’den Suriye’ye Misilleme Saldırısı

Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesine düşen top mermisi sonucu 1’i kadın, 4’ü çocuk 5 kişinin ölmesi ve sekiz kişinin yaralanmasına istinaden Başbakanlık’tan yapılan açıklamada  Suriye’ye misilleme yapıldığı ve bu ülkedeki hedeflerin top atışı ile vurulduğu belirtildi.

Başbakanlık’tan yapılan açıklamada, Suriye’ye misilleme yapıldığı ve bu ülkedeki hedeflerin top atışı ile vurulduğu belirtildi. Açıklamada, “Türkiye angajman kuralları ve uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde, Suriye rejiminin, ulusal güvenliğimize yönelik bu tür provokasyonlarını asla karşılıksız bırakmayacaktır” denildi.

Açıklamanın devamında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla Dışişleri Bakanlığımız tarafından gerekli diplomatik girişimlerin derhal başlatıldığı, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon ve Birleşmiş Milletler Konseyi üyesi bazı ülkelerin dışişleri bakanları ile telefon görüşmeleri yapıldığı belirtildi. Bu  çerçevede NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen ile de bir telefon görüşmesinin yapıldığı belirtilen açıklamada NATO Konseyi’nin acil olarak toplanmasının kararlaştırıldığı bildirildi. “Türkiye, angajman kuralları ve uluslararası hukuk çerçevesinde, Suriye rejiminin ulusal güvenliğimize yönelik bu tür provokasyonlarını asla karşılıksız bırakmayacaktır” ifadeleri ile devam eden açıklamada olayda hayatlarını kaybeden vatandaşların  ailelerine ve yakınlarına baş sağlığı dilendi.

RT, AP ve BBC olayı son dakika haberi olarak duyurdu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.