Türkmenistan’da Uluslararası Silahsızlanma Konferansı Düzenleniyor

AŞKABATTürkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta “Orta Asya ve Hazar Havzasında Silahsızlanma” konulu uluslararası konferans düzenleniyor. Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’un girişimiyle Birleşmiş Milletler himayesinde düzenlenen konferansa, ev sahibi ülke Dışişleri Bakanı ve Devlet Başkanı Yardımcısı Raşit Meredov’un yanı sıra BM’nin silahsızlanmadan sorumlu Genel Sekreter yardımcısı Sergio Duarte, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) dönem başkanı ve Kazakistan Dışişleri Bakanı Kanat Saudabayev, İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki, Tacikistan Dışişleri Bakanı Hamrohon Zarifi katılıyor.Aşkabat’taki President Oteli’nde yapılan konferansta, Rusya, Kırgızistan ve Özbekistan dışişleri bakanı yardımcısı düzeyinde, Azerbaycan ise özel büyükelçi düzeyinde temsil ediliyor. Ayrıca, konferansa AGİT Genel Sekreteri Marc Perrin de Brichambaut ve Bağımsız Devletler Topluluğu Genel Sekreteri Sergey Lebedev de iştirak ediyor.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Raşit Meredov, Devlet Başkanı Berdimuhamedov’un gönderdiği mesajı okudu. Berdimuhamedov mesajında, konferans için büyük bir hazırlık yapıldığını kaydederek, silahsızlanmanın Türkmenistan için de son derece önemli olduğuna dikkat çekti.

Daha sonra kürsüye davet edilen BM’nin silahsızlanmadan sorumlu Genel Sekreter yardımcısı Sergio Duarte, tüm dünyada son yıllarda silahsızlanma konusuna büyük ilgi doğduğunu belirterek, böyle bir dönemde Türkmenistan’da bir konferansın düzenlenmesinin son derece önemli olduğunu ifade etti.

Konferansın genel toplantısında bir konuşma yapan Kazakistan Dışişleri Bakanı Kanat Saudabayev, bulunduğumuz yılın silahsızlanma prosesi açısından önemli bir yıl olduğunu belirterek, Türkmenistan Devlet Başkanı’nın girişiminin dünya güvenliği açısından önemli olduğunu kaydetti. Orta Asya bölgesinin zengin tabii kaynakları ve stratejik konumu itibariyle dünya politikasında önemli yere sahip olduğunu belirten AGİT dönem başkanı Saudabayev, ancak bu bölgenin de bazı sorunlar ile karşı karşıya olduğunu dile getirdi. Kırgızistan’daki kanlı olayların silahların kontrolünün yetersiz olduğunun bir örneği olduğunu ifade eden Saudabayev, bu ülkedeki olaylardan büyük üzüntü duyduklarını belirtti. Kazak yetkili, bu olayların silahların yaygınlaştırılmasına karşı önlemlerin arttırılması gerektiğini apaçık ortaya koyduğunu bildirdi.

Saudabayev ayrıca, dünyada halen faaliyette bulunan nükleer poligonların kapatılması gerektiğini belirterek, nükleer silahlardan arındırılmış bir dünya için genel bir bildiri kabul etme çalışmalarının hızlandırılmasını istedi.

Konefaransta, Orta Asya ve Hazar’a kıyıdaş ülke temsilcileri silahsızlanmaya karşı işbirliği yapılmasına ilişkin konular görüşülecek.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.