Tutukluluk Süreleri Hukuk Konusu Değil, Vicdan ve Ahlak Sorunu Haline Gelmiştir

 

CHP Hukukçu Milletvekilleri ve tutuklu yakınları basın toplantısında

CHP’nin hukukçu milletvekilleri, parlamentoda ortak bir basın toplantısı düzenledi. CHP Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum: “Tutukluluk süreleri artık bir hukuk konusu değil, vicdan ve ahlak sorunu haline gelmiştir.”

Toplantıya milletvekillerinin yanı sıra Ergenekon davası nedeniyle tutuklu bulunan Mehmet Haberal, Mustafa Balbay ve Tuncay Özkan’ın yakınları da katıldı.

Toplantıda söz alan Süheyl Batum şöyle konuştu: “Tutuklular konusu, artık salt bir hukuk konusu olmaktan çıkmıştır. Bir ahlak ve vicdan sorunu olmuştur. Bu durum, artık medya için de haber alma ve verme sorunu değil, toplumsal vicdanı yansıtma sorununa dönüşmüştür.”

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarının da ihlal edildiğini savunan Batum, “Taksiyle, parasını kendi cebinden ödeyerek mahkemeye giden kişi dahi, kaçma şüphesi var denilerek yıllardır tutuklu bulunmaktadır” diye konuştu.

Tutukluluğun ceza haline dönüştürüldüğünü öne süren milletvekili Mehmet Haberal’ın kardeşi Ali Haberal şunları söyledi: “Herşeyden önce Mehmet Haberal bir bilim adamıdır ve bilime katkılarıyla ön planda olmuştur. Türkiye’de ilk böbrek naklini ve karaciğer nakillerini kendisi gerçekleştirmiştir. Tıp alanındaki ilk üniversiteyi kurmuştur. Şimdi ise örgüt kuruculuğu ve yöneticiliği ile suçlanmaktadır. Tutukluluk, artık bir ceza halini almıştır ve bu cezayı sadece tutuklular değil, yakınları da yaşamaktadır. Ülkemizin önündeki bu ayıbın kaldırılması ve adil yargılanma istiyoruz.”

Toplantıda söz alan Tuncay Özkan’ın kızı Nazlıcan Özkan ise şunları söyledi: “1155 gün önce babam alındı ve bir yıl önce ilk mahkemesine çıkarıldı. 280 gün önce tecrit hücresine konuldu. Artık babam siyasi veya hukuki bir mücadele içinde değil, bir yaşam mücadelesi içindedir. Alındığında 15 yaşındaydım. Şimdi 19 yaşındayım. Suçlu suçsuz denilmeden ayrı bırakılmak hukuk mudur? Eğer bu hukuksa böyle bir hukuktan utanıyorum.”

Tutuklu bulunan milletvekili Mustafa Balbay’ın kardeşi Suat Balbay, seçimlerden önce iktidarın ‘millet iradesini’ dilinden düşürmediğini, ancak sonrasında bu söylemi unuttuğunu belirttiği konuşmasında Silivri’de hukukun bittiğini ifade etti.

Yaşam hakkı, adil yargılanma hakkı ve masumiyet karinesinin darmadağın edildiğini öne süren CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan şöyle konuştu: “Bir hukukçu olarak hukukun bu kadar ağır çiğnendiği bir dönem yaşandığı için utanç duyuyorum. Sadece tutuklu olan milletvekillerimiz değil; pek çok aydın, gazeteci, bilim adamı ve terörle mücadele ettiği halde terörist muamelesi yapılan insanları da unutmamak gerekiyor. Halkın iradesini esir alanlar, Anayasanın 90.maddesini hiçe sayanlar; demokratik bir Anayasa yapılacağına inanmamızı bekliyorlar. Bu zulmün, zorbalığın bitmesi için Anayasa değişikliğine gerek yoktur. Sorunun çözümü için anlı şanlı Anayasa yapmaları değil, mevcut Anayasaya ve yasalara uyulması gerekmektedir.”

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.