Twitter’da Dünyanın En Çok Takip Edilen Liderleri

Fotoğraf: Twitter üzerinden alınmıştır.
Fotoğraf: Twitter üzerinden alınmıştır.

Twitter’ın  diplomasi ile ilgili verilerini tutan “Twiplomacy” bölümü, insan kaynakları ve iletişim şirketi olan Burson-Marsteller ile beraber yaptığı çalışma sonrasında bir rapor hazırladı.

Dünya liderlerlerinin takip sayısını twitter’da saptayan “Twiplomacy”, dünya liderleri arasında en çok takip edilen ilk beş lideri belirledi.

 33 milyondan fazla kişinin takipçisi olarak ABD Başkanı Barack Obama twitter’da en çok takip edilen lider olarak görünüyor.

Barack Obama’nın hemen ardından 7 milyonun üzerindeki takipçisiyle ikinci sırada olan Papa Francis onu takip ediyor. Üçüncü olarak ise 4 milyonun üzerinde olan takipçi sayısı ile Beyaz Saray geliyor. Dördüncü sırada 3 milyondan fazla kişinin takip ettiği Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, beşinci sırada ise yine 3 milyondan fazla kişinin takip ettiği Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül geliyor.

Raporda belirtildiğine göre dünya liderlerinin yüzde 77,7’sinin Twitter hesabı var.

Dünyada en çok takip edilen ve Dünya liderlerinden Twitter grubuna katılan ilk lider Obama olmuş. Fakat kendisi fazla kişiyi takip etmiyor. Obama dünya liderlerinden sadece Norveç Başbakanı Jens Stoltenberg ve Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev’i takip ediyor.

Rapora göre, attığı tweetlerden en çok reweet alan Papa Francis diğer liderler arasından en çok dikkate alınan olarak sınıflandırılıyor.

Aynı zamanda tüm Avrupa ülkelerinin twitter üzerinde resmi olarak hesabı olduğu raporda belirtiliyor. Surinam dışındaki tüm Güney Amerika ülkelerinin de twitter üzerinde hesapları mevcut.

Kuzey Amerika, Asya ve Afrika’da katılım oranı sırasıyla, %79’dan düşük (Kuzey Amerika), %76’dan düşük (Asya) ve %71’den düşük olarak (Afrika) görünüyor. Okyanus tarafında ise bu oran % 38’lere kadar düşüyor.

Derleme İngilizce Metin 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.