“Uçan Adam” Rozov’dan Kutuplarda Rekor Atlayış

MOSKOVA – Güney Kutbu’nda yaklaşık 3 bin metre yüksekliğinde Ulvetanna tepesinden atlayan Rus sporcu Valeriy Rozov, rekor kırdı. Red Bull’un desteğiyle kutuplara ulaşan Rozov, eksi 30 derece hava sıcaklığının bulunduğu tepeden 45 saniyelik nefes kesen atlayışıyla bir ilki gerçekleştirdi.

Aralarında Türk sporcunun da bulunduğu 8 kişilik ekip Güney Afrika’ya daha sonra kutuplardan Rusya’ya ait olan Novolazerevskaya araştırma merkezine vardı. Kısa molanın ardından ekip araştırma merkezine ait olan uçakla 200 kilometre ötedeki Ulvetanna tepesinin eteğinde bulunan kamp merkezine ulaştı.

Kamp merkezinde hazırlıklarını tamamlayan Rus dağcı Rozov ve ekibi yolculuğun en çetin kısmını tamamlamak üzere tırmanışa geçti. Sivri kayalıklardan oluşan 3 bin metre yükseklikteki tepeye ekip 7 günlük zorlu yolculuğun ardından ulaştı. Hava sıcaklığının eksi 30 dereceye ulaştığı Ulvetanna tepesinde son hazırlığının tamamladıktan sonra Rozov kendisini boşluğa bıraktı. Atlayışının 45 saniyelik zaman diliminde tamamlayan Rus sporcu paraşütünü kullanarak inişini gerçekleştirdi.

Atlayış esnasında kendisini uzayda gibi hissettiğini söyleyen Valeriy Rozov, eksi 30 derece olmasına rağmen hava şartlarının oldukça uygun olduğunu belirtti. Rozov, “Sorunsuz bir şekilde atlayışlarımızı tamamlamış olduk. Böylece yıllardan beri aklımda olan hayalim gerçekleşmiş oldu.” diye konuştu.

Hava koşulların çok uygun olması ve uçağın kamp yerine 10 gün sonra geleceğini fırsat bilen dağcılar Ulvetanna tepesinin yakındaki bulunan Tungespisssen ve Holtanna tepelerinden de atlayış gerçekleştirdi.

Profesyonel dağcı olan Valeriy Rozov paraşüte olan merakı sayesinde ve gerçekleştirdiği atlayışlarıyla “uçan adam” olarak biliniyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.