Uğur Dündar “Star TV’den Ayrılıyorum Ama”

Star Tv nin bütün önemli günlerde seyirciyi ekranlara mıhladığını belirten Uğur  Dündar Radyo D’de  bu sabah Hakan Gündüz’le yaptığı Radyo Arenası’ndaki konuşmasında  Star Tv’den ayrılmasıyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

Genelde seyredilmeyen eski sahibi TMSF’nin kötü kullanımı sayesinde bir itibar, saygınlık erozyonuna uğramış olan Star Tv‘nin reytingleri de düşük düzeylerdeydi. Tüm haber veren kanallar Star Tv’yi geçiyorlardı. Biz bu görevi üstlendikten sonra birdenbire füze gibi yükselmeye başladı. Reytingler saygın diyebileceğimiz, özellikle AB grubu haberleri bizden seyretmeye başladı. Böylece Star Tv’nin beli de doğruldu, ayağa kalktı. Aydın Bey’in o televizyon için verdiği paralar da boşa gitmemiş oldu. Biz bugünlere getirdik. Bugünlerde gönül rahatlığıyla devralan Doğuş Grubu‘nun görevlendireceği arkadaşlara teslim etmeye hazırız. Ben Star Tv’den ayrılıyorum.  Ama Doğan Grubu’ndan ayrılmıyorum. Doğan Grubu’nda çalışmaktan çok büyük mutluluk duyuyorum. Gazeteciliğin Türkiye’de yapılabilecek en özgür koşullarını orda bulduğum ve Aydın Bey’le de özel bir dostluğumuz olduğu için o bana git deyinceye kadar burada çalışmalarıma devam edeceğim.

Hemen belirteyim; Bu radyo programı devam edecek.  Hürriyet Gazetesi’nden sevgili genel yayın yönetmeni Enis Berberoğlu’da eksik olmasın  ince bir jestle ‘Uğur Abi,  Hürriyet Gazetesi senin gazetendir.’ dedi.  Orada zaman zaman yazılarımızı haberlerimizi okurlar takip edebilecekler. Bu arada Arena, CNN TÜRK’te  yayınlanmaya devam edecek.

Bakalım zaman ne gösterir bilemiyorum. Benim Star Tv’de iki dönem çalışmam vardır. Birisi eski sahibi zamanında çok kısa sürdü. Çünkü ben koşullarımı ilkelerimi çok net koymuştum. O süreçte tamamen özgür bırakıldığım takdirde ve o televizyonu patronun silahı olarak kullanma alışkanlığından vazgeçirtip halka gerçekleri öğrenme aracı olarak sunduğumuz takdirde orada da güzel reytinler yapabileceğimizi ve o erozyonu giderebileceğimizi söylemiştim. Allahtan 8 ay tahammül etti bana ve hiçbir şekilde müdahale etmedi. 8 ayda da biz AB reytinginde o zaman bir numarada ATV vardı Star sonuncuydu. Geldiğimizde ATV ‘yi de geride bırakmıştık. Saygın reytingde Star Tv’yi bir numaraya çıkarmıştık. Ancak  sıra geldi benim kendisine hiçbir zaman kötü söz söyleyemeyeceğim eski patronum Aydın Doğan’la Cem Uzan kavgasına dayandı. Uzan benim ondan yana tavır almamı ve kalıp bu savaşa  Star Tv’de Cem Uzan adına katılmamı istedi. Ve ben dedim ki ; Valla eğer ben katılır da ağzımdan böyle çirkin sözler ekrandan çıkararak Aydın Bey’e saldırırsam sonra aynalara tükürmem gerekir. Çünkü inanmadığım şeyleri söylemiş olurum. Dolayısyla ben sizin yanınızda bu kavgada yer almayacağım. Size de hiçbir şekilde kavgayı tavsiye etmiyorum. Bu Tv’yi silah olarak kullanmaktan vazgeçin. Bunları hep kitabımda yazdığım için burada da rahatlıkla tekrar ediyorum.  Aksi takdirde bu silah döner sizi vurur dedim. Ve Cem Uzan bana “peki o halde aldığınız paranın önemli bir miktarını iade edin” dedi. Ben de arkamdan para için kimseye laf söyletmedim. Buyurun dedim ve servet sayılabilecek bir rakamı iade ederek ordan ayrıldım.

2011 krizi vardı dışarıda. Arkadaşlarım peşimden ayrıldılar. Ve geri kalan paramı da 30 arkadaşımıza iyi bir daire alabilecek bir parayı dağıtmış oldum. Ve onurumu kurtarak ordan ayrıldım.  Çünkü inanıyorum ki onur parayla satın alınmıyor.

Bu benim Star’da ikinci maceram oluyor. Çok özel bir 3 yılın sevgili Yılmaz Özdil ve çok değerli arkadaşlarımla ki  her birinin emeği en az benim kadar değerlidir, çok büyük başarılara imza attık.   Star Tv’nin belkide en temiz sayfalarını yazdık

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.