Ukrayna’da binlerce esnaf parlamento binası önünde gösteri yaptı

KİEV– Ukrayna’nın başkenti Kiev’de binlerce kişi, parlamentodan geçmesi beklenen vergi kanunu protesto etti.

Sayıları iki bini aşan küçük ve orta ölçekli işletme (KOBİ) sahibi parlamento çevresindeki demir parmaklıkların çevresini doldurdu.

Protestocular ayrıca beraberinde getirdikleri tuvalet kağıtlarını meclis bahçesine fırlattı. Sabah saatlerinde parlamentoya gelen Kırım Tatarları lideri milletvekili Mustafa Cemiloğlu’da protestocuları şaşkın bakışlarla izledi.

Göstericiler vergi kanuna karşı çıktıkları eylemde, sık sık vergi düzenlemesine karşı sloganları attı. Kiev’deki eyleme; ticaret ve liman şehri Odesa, Poltava ve Lviv gibi değişik bölgelerden de çok sayıda kişi destek verdi.

Beliy Serkva İlçesi’nden gelen Nikolay Pişinyak adlı bir girişimci Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) yaptığı açıklamada; “Burada olanları çekin ve tafrasız bir şekilde aktarın. Bizler geçinmeye çalışan insanlarız vergi kanunu geçmesini istemiyoruz” dedi.

Eylemciler ellerindeki sopalarla teneke kovalara vurarak; “Başbakan Nikolay Azarov gelin pazarların halini görün” sloganları attı.

Aleksandr Dniproyensk isimli gösterici; “Bu gördüğünüz sadece bir başlangıç. Artık bizler dağınık değiliz, bir aradayız ve güçlüyüz. Haklarımızı koruyacağız” diye konuştu.

Hükümet vergi kanununun girişimcilerin ihtiyaçlarını karşılayacağını vaat etmişti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.