Ukrayna’da Kredi Borcu Olanlar Billboardlarla İfşa Ediliyor

Resim: Getty Images/Jerry Alexander

KİEV– Dünyadaki mali krizden en çok etkilenen ülkelerin başında gelen Ukrayna’da sorunlu kredi miktarlarının artmasıyla birlikte bankalar da radikal bir uygulamalara başladı. Ukrayna’da bir banka, kredi borçları olanlar için billboardlara “Aranıyor” reklamları vererek fotoğraftaki kişiyi tanıyan ve hakkında bilgi verenlere para ödülleri vaat ediyor.

Kredi borcu olanları farklı bir metotla aramaya başlayan banka kredi borcu olanların fotoğraflarını billboardlara yerleştirildi ve borçlu hakkında bilgi verenlere banka 5 bin Grivna (650 dolar) vaat etti.

Banka tarafından aranan kişilerin büyük bir kısmı hakkındaki tek gerçek veri kredi verilirken banka personeli tarafından çekilen fotoğraflar. Banka yetkilileri fotoğrafları dışındaki bütün evrakları sahte olan ve büyük meblağlarda kredi alarak kayıplara karışanları billboardlarla ifşa ediyor.

Şahıslar hakkında ellerindeki tek gerçek bilginin fotoğraf olduğu belirten banka yetkilileri polisten onay aldıktan sonra billboard çaresine başvurduklarını belirtti.

Banka billboard yoluyla kısa sürede 19 borçluya ulaştı. Tespit edilen borçlular hakkında emniyet güçleri yasal işlemlere başladı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.