Ukrayna’da Meydana Gelen Ayaklanmanın Ardındakiler

Epoch Times / Alina Varfolomeyeva

12 Aralık 2013 Ukrayna'a ayaklanma sırasında çadırlarda yaşayan barışçıl protestocular (Onur Coban/Anadolu Agency/Getty Images)
12 Aralık 2013 Ukrayna’a ayaklanma sırasında çadırlarda yaşayan barışçıl protestocular (Onur Coban/Anadolu Agency/Getty Images)

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de protestolar devam ederken bu durum artık daha fazla barışçıl bir devrime benzemeye başladı.

Ana cadde Khreschatyk  ve Nezalezhnosti meydanları Barikatlarla çevrildi. Protestocuların bir kısmı çadırların içinde yaşıyor. Bunlar her yaştan ve Ukrayna’da yaşayan her kesimden insanı kapsıyor.

Her akşam protesto yapanlar özel askeri birlikten oluşan Berkut askerleri tarafından saldırıya uğrama korkusu yaşıyor. Hemen hemen her akşam sosyal medyada daha fazla kişinin katılımı için protestocular tarafından çağrıda bulunuluyor.

Facebook’ta popüler blog yazarı Denis Kazanskiy şunları paylaştı: “Bugün sistem içerisindeki bir adam ile konuştum…  Bu hafta sonu geniş çaplı bir temizleme operasyonu yapılacağını belirtti.” Bu bilgi sosyal medyada hızlı bir şekilde yayılıyor.

12 Aralık 2013 Ukrayna'a ayaklanma sırasında çadırlarda yaşayan barışçıl protestocular (Onur Coban/Anadolu Agency/Getty Images)
12 Aralık 2013 Ukrayna’a ayaklanma sırasında çadırlarda yaşayan barışçıl protestocular (Onur Coban/Anadolu Agency/Getty Images)

Tüm bu korkuların ardında, kamp yapan protestocular büyük bir dayanışma içerisinde. Çok fazla kişi gönüllü olarak yardımda bulunuyor. Bazıları yemek yapıyor, bazıları medikal yardımda bulunuyor ve bazıları Euromaidan Üniversitesi aktivistleri tarafından dersler verilmesini organize ediyor.  Bu dersler insan haklarını savunma, demokratik özgürlük gibi konuları kapsıyor.

Politikacılar ve aktivistler kürsülerden konuşmalar yapıyorlar.  Daha sonra onların yerini farklı müzikler yapan, farklı ülkelerden gelmiş olan sanatçılar alıyor.

Euromaidan Üniversitesi tarafından yapılan herşey ücretsiz. Doktorlar ve sağlıkçılar hastanelerde işlerini bitirdikten sonra yardım etmeye geliyorlar.

40 yaşındaki Sağlık memuru Lyudmyla Yanyuk, “Mesai bitiminden sonra, burada görev başındayız. Ne zaman biteceğini bilmiyoruz fakat birşeyler yapmamız gerektiğinin farkındayız” diye konuştu.

“Biz AB ile ortaklık anlaşmasının imzalanmasını istiyoruz, biz bu hükümetin değişmesini istiyoruz, biz yeni bir ülkede ve yeni bir sistemle yaşamak istiyoruz. Problem Yanukovych’te değil, tüm sistem problemli. Radikal bir şekilde herşeyi değiştirmeliyiz” diye konuştu.

30 Kasım’da özel tim Berkut askerleri tarafından çoğunluğu öğrencilerden oluşan masum protestocular dövüldü, hırpalandı.

Üniversitede doçent olanlar polis tarafından tutuklandı, tutukluk sırasında dövüldükten sonra serbest bırakıldı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.