Ukraynalı Kızlar İran Elçiliğini Bastı

KİEV– Ukraynalı kızlar, İran’da, taşlanarak öldürme şeklinde uygulanan recm cezasına çarptırılan Sakine Muhammed Aştiyani’nin cezasını kınamak için İran’ın Kiev Büyükelçiliği’ni bastı.

Ukraynalı kızlardan oluşan FEMEN isimli kadın hakları hareketi, İran’ın Kiev Büyükelçiliği önünde eylem yaptı. Ukraynalı kızların elçilik önüne geldiklerinde onları Ukrayna kolluk kuvvetleri karşıladı. Kızlar elçilik önündeki eylem için beraberlerinde torba dolusu taşlar ve kadın haklarını savunan dövizlerle geldi.

İran’daki recm cezasını kınayan ve zılgıt çeken Ukraynalı kızlar daha sonra ellerindeki taşları İran elçiliği önündeki kaldırıma attı. Polis ve basın mensupları tarafından kuşattığı kızlar daha sonra İran’ın Kiev Büyükelçiliğinin kapısını yumrukladı.

Yasadışı gösterileri sonrasında tutuklanacaklarını ifade eden FEMEN üyesi kızlar yabancı basın mensuplarından kendilerini yalnız bırakmamalarını istedi. Bir süre kolluk kuvvetlerince takip edilen kızları basın mensupları yalnız bırakmayınca, polis eylemcilere şeker ikram ederek ve ifadelerini almak için karakola çağırdı.

Aleksandra Şevçenko  yaptığı açıklamada; “İran’da bir kadın taşlanarak öldürülecek. İnsan kanunlarına uymayan bir şey bu. İran gibi bir devletin modern dünyada olmaması lazım. Ukrayna’da İranlıları ve onların diplomatik misyonunu görmek istemiyoruz” dedi.

Elçilik önündeki Ukraynalı kızların eylemine ilişkin ise İran’ın Kiev Büyükelçiliği’nden her hangi bir açıklama yapılmadı.

İki çocuk annesi 43 yaşındaki Aştiyani’nin, kocasının ölümünden sonra iki kişiyle birlikte olduğu gerekçesiyle 2006’da recm cezasına çarptırılması dünyada genelinde tepki çekmişti. Beş yılını hapiste geçiren Sakine Aştiyani’nin infazı askıya alınmıştı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.