Ukrayna’nın Doğusunda Başkaldırılar Başladı

Ukrayna'da meydana gelen başkaldırılarda, Ukrayna'yı protesto eden bayan elinde, 'Kharkiv bir Rusya şehridir' yazan pankart taşıyor. (SERGEY BOBOK/AFP/Getty Images)
Ukrayna’da meydana gelen başkaldırılarda, Ukrayna’yı protesto eden bayan elinde, ‘Kharkiv bir Rusya şehridir’ yazan pankart taşıyor. (SERGEY BOBOK/AFP/Getty Images)

Ukrayna’da durum giderek daha karmaşık bir hale gelmeye başladı. Ukrayna’nın doğusunda bulunan Donetsk ve Harkov şehirleri Ukrayna’dan özgür olmak için kendi bağımsızlıkları ve Cumhuriyetlerini ilan ettiler.

Ukrayna’ya bağlı olan Donetsk’teki isyancılar Pazar gününden beri hükümet binasını işgal altında tutuyor.

Ukrayna’nın kendilerine karşı saldırması ihtimaline karşılık olarak Rusya hükümetinden yardım talebinde bulundular.

Daha sonra Ukrayna’nın diğer bir kenti Harkov’dan da bağımsızlık talebi geldi ve Halk kendi Cumhuriyetini ilan etti. Harkov bağımsızlığı ilan ettikten sonra Rusya’ya bağlanmak istediğini belirtti. Bu konuda referandum talep etti.

En Son Habere göre, Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, tüm bunların bir planın parçası olduğunu ve bundan dolayı Donetsk ve Harkov’da başkaldırıların başladığını belirtti.

Yatsenyuk, “Ukrayna’nın Doğu ve Güney bölgesinde yaşayanlara seslenmek istiyorum. Ukrayna karşıtı, Donetsk karşıtı ve Harkov karşıtı bir planın uygulamaya konduğu açık. Bu bölgenin istikrarsızlaştırılması ve orduların sınırı geçerek ülkeye girmelerine izin vermeyeceğiz…” dedi.

Hükumet binalarına giren eylemciler Ukrayna bayraklarını indirerek Rusya bayrağını dikti. Ayrıca Rusların çoğunlukta yaşadığı bölgelerde gösteriler başladı.

Bu duruma karşın Batılı Ülkeler Rusya’ya karşı yaptırımlarını arttırdığı gibi Moskova ve Ukrayna’da federal yapının kurulması gerektiğini belirttiler.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.