Uluslararası Af Örgütü Boko Haram Konusunda Nijerya Devletini Suçladı

Kaynak: Uluslararası Af Örgütü resmi websitesi
Kaynak: Uluslararası Af Örgütü resmi websitesi

Uluslararası Af Örgütü’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Nijerya güvenlik güçlerinin Boko Haram’ın Chibok’taki devlet yatılı okuluna yönelik silahlı saldırısı ile ilgili önceden yapılan uyarılara rağmen harekete geçme konusunda başarısız kaldığı bildirildi. Bu saldırı sonucunda 14-15 Nisan’da 240’tan fazla kız öğrenci kaçırılmıştı.

Güvenilir kaynaklarla yapılan birden fazla görüşmeye dayanarak elde edilen bilgiler bağımsız bir şekilde doğrulandıktan sonra, Uluslararası Af Örgütü Nijerya güvenlik güçlerinin saldırı ile ilgili dört saat öncesinden uyarıldığını ama saldırıyı durdurmak için yeterince harekete geçmediğini ortaya koydu.

Uluslararası Af Örgütü Afrika Araştırma Direktörü Netsanet Belay, “Boko Haram’ın saldırısından Nijerya güvenlik güçlerinin haberdar olması fakat durdurmak için derhal harekete geçme konusunda başarısız olmaları, bu korkunç suçla ilgili ancak ulusal ve uluslararası feryadı yükseltecektir. Bu, Nijerya’nın, bu tarz saldırılar için hala kolay hedef olan sivilleri koruma görevini tamamen ihmal etmesi anlamına gelmektedir. Nijerya liderlerinin, şimdi emirlerinde bulunan tüm meşru yolları kullanarak, kızların güvenli bir şekilde serbest kalmalarını ve böyle bir olayın bir daha yaşanmamasını güvence altına alması gerekiyor” diye konuştu.

Chibok’taki Boko Haram saldırısı ile ilgili önceden gelen uyarılara ilişkin bilginin Uluslararası Af Örgütü’nün görüştüğü  yerel yetkililer ve iki kıdemli subay da dahil olmak üzere birçok kaynaktan geldiği bildirildi.  Kaynaklar 14-15 Nisan tarihlerinde devlet kız lisesine yapılan baskın öncesinde ve baskın sırasında uyarılan Nijeryalı memurların bir listesini birbirlerinden bağımsız bir şekilde doğruladı.

Chibok’ta kız öğrenciler, Nijerya’nın kuzeydoğusundaki çatışmada olduğu gibi silahlı İslamcı gruplar ve Nijerya hükümet güçleri tarafından aylardır gerçekleştirilen, gittikçe ağırlaşan şiddet olayları ve insan hakları ihlalleri yaşanırken kaçırıldı.

Uluslararası Af Örgütü’nün yaptığı araştırma, sadece geçen yıl Nijerya’daki çatışmada en az 2,000 kişinin öldürüldüğünü ortaya koyuyor.

5 Mayıs’ta gerçekleşen farklı bir olayda Nijerya’nın kuzeydoğusundaki Warabe ve Wala topluluklarında sekizden fazla kız silahlı adamlar tarafından kaçırıldı. Son iki yılda çoğunlukta kadın ve kızların olduğu daha küçük çaplı benzer kaçırma olayları gerçekleşti.

5 Mayıs’ta aynı zamanda Gamboru, Ngala ve Borno eyaletlerinde silahlı bir grup iki zırhlı araçla gezerken güpegündüz bir pazara ateş açtığında 200’den fazla kişi öldürüldü. Saldırı 13.30’da başladı ve birkaç saat devam etti. Silahlı grup pazar tezgahlarını, araçları ve civardaki ev ve dükkanları ateşe verdi.

Bu tarz saldırılara rağmen Nijerya yetkilileri, öldürmeler ve kaçırmalarla ilgili yeterli düzeyde soruşturma yürütme, şüphelileri adalet önüne çıkarma ya da ileride olabilecek saldırıları engelleme konusunda başarısız oldu.

Aynı zamanda, hükümet yasadışı olarak Boko Haram örgütüyle bağlantısı olduğundan şüphelenilen yüzlerce kişiyi askeri gözaltında tutmaya ve onların avukatlarıyla görüşmesini engellemeye devam ediyor. Ülke genelinde alıkonulanların çoğunluğu hiçbir suçlama olmadan tutulmakta ve birçok kişi mahkemeye çıkmadan önce güvenlik güçleri tarafından infaz edilmekte.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.