Uluslararası Doğruluk Merhamet Hoşgörü Sergisi İstanbul’da Başladı

Uluslararası Doğruluk Merhamet Hoşgörü Sergisi İstanbul’da 28 Nisan’a kadar devam ediyor. (Epoch Times)
Uluslararası Doğruluk Merhamet Hoşgörü Sergisi İstanbul’da 28 Nisan’a kadar devam ediyor. (Epoch Times)

Tüm dünyada 40’tan fazla ülkede, 200’den fazla şehirde düzenlenen “Doğruluk Merhamet Hoşgörü Resim Sergisi” İstanbul’da Ataköy Yunus Emre Kültür Merkezi’nde 3. kez düzenleniyor.

22 Nisan 2013’te başlayan sergi, Çin kökenli beden ve zihin gelişimine yönelik bir qigong uygulaması olan Falun Dafa ‘ya dayanıyor. Çok eski kökenli olan uygulama yöntemi ilk kez 1992 yılında halka Üstat Li Hongzi tarafından öğretilmeye başlanıyor. Uygulamanın sağlığa çok iyi gelmesi ve kişileri içsel huzura kavuşturması sayesinde çok kısa sürede ağızdan ağıza yayılarak 100 milyondan fazla kişiye ulaşıyor. Çin hükümeti tarafından ilk başlarda destek görürken daha sonra ise kendi parti üye sayısından daha fazla kişinin uygulamaya başlamasıyla birlikte bir tehdit olarak algılanıyor ve uygulamaya karşı bir bastırma potikası başlatılarak yasaklanma yoluna gidiliyor. Kendilerine hem içsel hem de bedensel sağlık açısından birçok fayda sağlamış olan Falun Dafa uygulamasından vazgeçmek istemeyenler ise daha sonra acımasız bir zulüm görmeye başlıyor. Falun Dafa uygulayıcıları, 13 yıldır bu zülme doğruluk, merhamet ve hoşgörü prensipleri altında sarsılmaz bir irade ile direnç gösteriyorlar. Bu direnci birçok kişinin başka konularda yaptığı gibi saldırganlık yoluyla değil, aksine güzel bir anlatım yolu olan sanat yolu ile ifade ederken, yaşanan insanlık dramını ve uygulamanın getirdiği güzellikleri tüm dünyaya duyurmaya çalışıyorlar.

Başta Haldun Dormen olmak üzere birçok değerli sanatçı sergiyi ziyaret etti. (Epoch Times)
Başta Haldun Dormen olmak üzere birçok değerli sanatçı sergiyi ziyaret etti. (Epoch Times)

Sergide, tümü Falun Dafa uygulamasını yapan dünya çapında çeşitli başarılara ulaşmış, aralarında Xiaoping Chen, Dr. Xiqiang Dong, Kathy Gillis, Yuan Li, Daci Shen, Weixing Wang ve Prof. Zhang Kunlun’un da bulunduğu Çinli ve Batılı 15 sanatçının eserleri bulunuyor. Sanatçıların arasında, Çin’de halen devam eden zulümden Birleşmiş Milletler ve insan hakları kuruluşları sayesinde kurtulmayı başarabilmiş sanatçıların eserleri de yer alıyor.

Sergi ile birlikte daha çok insanın bu yaşanan dramdan haberdar olması ve bu akıl almaz zulmün bir an önce durdurulabilmesi amaçlanıyor. Gerçekleşen zulmün içerisinde, beden sağlıklarına en üst seviyede ulşabilmiş olan Falun Dafa uygulayıcılarından zorla canlı organ toplama eylemi de bulunuyor. Bunun için Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’ne iletilmek üzere, canlı organ toplama eyleminin araştırılması ve bu durumun bir an önce sona erdirilmesi adına bağımsız bir ekip gönderilmesi için dünya çapında imza kampanyası düzenleniyor.

Haldun Dormen, Çin'de Falun Dafa uygulayıcılarından zorla canlı organ toplama eyleminin araştırılması ve bu durumun bir an önce sona ermesi amacıyla Birleşmiş Milletler'e iletilmek üzere dünya çapında düzenlenen imza kampanyasına destek verdi.
Haldun Dormen, Çin’de Falun Dafa uygulayıcılarından zorla canlı organ toplama eyleminin Birleşmiş Milletler tarafından araştırılması ve durumun bir an önce sona erdirilmesi amacıyla dünya çapında düzenlenen imza kampanyasına destek verdi. (Epoch Times)

Sergiye katılan birçok değerli sanatçının yanısıra, Haldun Dormen yaşanan bu duruma imza vererek destek olanların arasındaydı. İnternet üzerinden ise, https://www.dafoh.org/petition/ adresinden imza verilerek destek olunabiliyor.

Sergide ayrıca 23 Nisan’da çocuklara özel olarak düzenlenen origami etkinliği ile Lotus çiçeği yapımı öğretilirken, aynı zamanda sergi boyunca her gün 13:00-15:00 arası öğrenmek isteyenlere ücretsiz olarak Falun Dafa meditasyon egzersizleri gösteriliyor. Uygulama ile ilgili her türlü dökümana ve bilgiye http://tr.falundafa.org/ adresinden ücretsiz olarak ulaşılabiyor.

Sergi hakkında daha detaylı ingilizce bilgiye http://en.falunart.org/ adresinden ulaşabilir ve 28 Nisan 2013 Pazar’a kadar devam edecek olan sergiyi her akşam 20:00’a kadar ziyaret edebilirsiniz.

Adres: Yunus Emre Kültür Merkezi, Ataköy 9.Kısım, Atrium Çarşısı yanı, Bakırköy / İstanbul

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.