Ümran, Görme Engelinin Bir Engel Olmadığını Kanıtladı

Fotoğraf: İHA
Fotoğraf: İHA

İzmir’de, müzik eğitimi almak istediği halde yeterli altyapı olmadığı gerekçesiyle konservatuvara alınamayan görme engelli Ümran Sevinç, sınavdan birincilikle çıktı ve üniversiteden ikincilikle mezun oldu.

Doğuştan görme engelli olan, lise yıllarında tanıştığı arkadaşı ile birlikte yaptığı müzik ve çektikleri kliple internette tıklanma rekorları kılan 20 yaşındaki Ümran Sevinç’in adı, 2011 yılında çok istediği Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarına alınamayacağının kendisine bildirilmesiyle duyuldu. Yönetim kurulunun aldığı kararla, yeterli altyapı olmadığı gerekçesiyle engelli kadrosundan öğrenci alımının durdurulduğu haberi, Sevinç’in hayallerini suya düşürdü. Ümran Sevinç’in dramının gazete ve televizyonlarda yayınlanmasının ardından Ege Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Candeğer Yılmaz ve aralarında konservatuvar görevlilerinin bulunduğu bir heyet harekete geçti. Heyet, görme engelli Sevinç’i, Rektörlük binasına davet ederken, görüşme sonunda, yeterli altyapının oluşturulacağı belirtilerek sınavlara başvurması yönünde karar alındı. Kararın mutluluğunu yaşayan Ümran Sevinç, Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarına giderek sınavlar için kaydını yaptırdı. Kayıtların ardından sınav öncesi eğitime alınan Ümran Sevinç, peş peşe iki sınava girdi. Sınav sonuçlarının açıklanmasıyla, 186.58 puanla, 35 kişinin alındığı Türk Sanat Müziği Ana Bilim Dalına girdi.

UCU UCUNA BİRİNCİLİĞİ KAYBETTİ
Görme engelli Ümran Sevinç önüne çıkan onca engele rağmen 4 yıl boyunca üniversitede azimle çalıştı ve bu sene mezun oldu. Mezun olmasının yanı sıra bölümü ikinci olarak bitirerek bir büyük başarıya daha imza attı. Öta yandan, birinciliği 0.1 puanla arkadaşı Berna Özçeltik’e kaptırdı. Dün Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvar amfisinde Ümran Sevinç’in mezuniyet töreni gerçekleşti. Törene, Türk Sanat Müziği Ana Bilim Dalı’ndan mezun olan öğrenciler, aileleri ve öğretim üyeleri katıldı. Bölümü birinci bitiren Berna Özçeltik, ikinci bitiren Ümran Sevinç ve üçüncü bitiren Cem Parıldar belgelerini hocalarından aldı. Mezuniyet belgelerinin verilmesinin ardından Ümran Sevinç ve arkadaşları keplerini havaya atarak okulu bitirmenin sevinçlerini yaşadı. Çok heyecanlı olduğunu dile getiren görme engelli Ümran Sevinç, şöyle konuştu: ”Okul süreci çabuk geçti. Okula girişim hâla dün gibi aklımda. Bugün mezun oldum. İkincilikle mezun olduğumu duyunca gerçekten çok heyecanladım. Birinciliği 0.1 puanla kaçırdım. Sağlık olsun. Birinci olan arkadaşımı kutluyorum. Çok mutluyum ama bir taraftan da hüzünlüyüm arkadaşlarım ve hocalarımdan ayrılıyorum. Onlara ne kadar teşekkür etsem az. Okula girdiğimden beri arkadaşlarım ve hocalarımın bana büyük desteği oldu.”

Ümran’ın hocası Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı Temel Bilimler Bölümü Başkanı Prof. Dr. Hakan Cevher ise, ”Ümran çok çalıştı ve hak etti. Ümran, görme engelinin müzik için bir engel olmadığını ispat etti. Kendisi gibi görmeyen arkadaşlarına çok güzel bir kapı açtı. Herkese iyi bir örnek oldu” dedi.

İHA

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.