Ünlü Oyuncu Ekrem Bora Hayatını Kaybetti

Ünlü Oyuncu Ekrem Bora Hayatını Kaybetti

Ekrem Bora

Türk sinemasının ünlü oyuncusu Ekrem Bora tedavi gördüğü Florance Nightingale Hastanesinde yaşamını kaybetti. Ünlü oyuncu bir süredir nefes darlığı nedeniyle hastanede tedavi görüyordu. Sanatçının cenazesinin   Salı günü defnedileceği öğrenildi.

Gerçek adı Ekrem Şerif Uçak olan ünlü oyuncu 7 Mart 1934 yılında Ankara’da doğdu. İlkokuldan sonra Sultanahmet Devlet Basımevi Kursu’nu bitirip mürettip(dizgici) ve mücellit(ciltçi) diploması aldı.1953 yılında  Yıldız dergisinin açtığı sinema artist yarışmasına katılıp birinci oldu ancak ilk filmini çevirmeden askere gitti. Askerlik dönüşü ilk filmi olan ‘‘Alın Yazısı’’nı (1955)’te çevirdi.Bu güne kadar bir  çok filmde rol alan ünlü oyuncu iki yıl aradan sonra tekrar sinema filmlerinde rol almaya başladı. İlerlemiş yaşına rağmen dizilerde oynamaya devam ediyordu.

1966 yılında ‘Sürtük’ filmiyle Antalya Altın Portakal Film Şenliği’nde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü ile 1991 Yılında 28. Antalya Film Şenliği’nde ‘Soğuktu ve Yağmur Çiseliyordu’ filmiyle En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandı

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.