Ünlü Yıldız Angelina Jolie, İkinci Kez Suriye Kamplarını Ziyaret Etti

BM Özel Temsilcisi Angelina Jolie:Getty Images

BM  Özel Temsilcisi ünlü aktrist Angelina Jolie ve BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres Kilis’teki Öncüpınar Mülteci Kampı’nı ziyaret etti. Yaklaşık 12 bin 500 Suriyeli’nin kaldığı konteyner kentte Kilis Valisi Süleyman Tapsız ve Dışişleri Bakanlığı yetkilileri tarafından karşılandı.

Basına kapalı yapılan ziyaret sırasında ünlü yıldız Jolie kreş, anaokulu ve hastaneyi ziyaret etti.

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres AFAD Kilis Konaklama Tesisleri’nde barınma, sağlık, eğitim gibi alanlarda verilen hizmetlerin insan onuruna yakışan kalitede olduğunu belirtti. Guterres, dünyanın bir çok yerinde temel ihtiyaçların karşılanması konusunda bu kaliteyi sağlamanın mümkün olmadığını belirterek, Türk hükümetinin bu konudaki cömertliğine minnettar olduğunu, Suriye Halkı’nın bu cömertliği hak ettiğini, Kilis’te böyle bir kamp gördüklerinden çok memnun olduğunu ifade etti.

Guterres, Uluslararası topluma  Türkiye, Ürdün, Lübnan ve Irak’ta bir çok Suriyeli’nin kaldığı bu yerlerde  bu standardın sürdürülmesinin tek başına mümkün olmadığını anlatarak,   dayanışma ve destek içinde  olunması gerektiğini söyledi.

BM Özel Temsilcisi ünlü aktrist Angelina Jolie de Türkiye’ye ve Türk halkına, büyük acı çeken bu ailelere sınırlarını açtığı için teşekkür etti.

Yaklaşık bir yıl önce Hatay’daki kamplara geldiğini anımsatarak, şimdi ondan on kat daha fazla sığınmacı olduğunu belirtti ve bundan dolayı minnettarlığını dile getirdi. Görüştüğü ailelerin ve çocukların da Türk halkına ve Türk hükümetine minnettar olduğunu söyleyerek, çok duygusal olduklarını, Suriye’de yaşananlardan ve kalan yakınlarından dolayı büyük endişe duyduklarını  ve merak içinde olduklarını söyledi.

Ünlü Yıldız Jolie, ‘‘Türk hükümeti büyük bir cömertlik göstererek bu olağanüstü kampı kurmuş, Guterres’in söylediği gibi hepimiz ülkelerinden kaçmak zorunda kalan ailelerin barındırılması için bu şartlarda kamplar olmasını umut ediyoruz. Hiçbir yerde bunun gibi bir kamp görmedim” dedi.

BM heyeti 4 saatlik bir ziyaretin ardından İslahiye’deki çadır kente geçti. İslahiye’de Kaymakam Osman Beyazyıldız ve Belediye Başkanı Malike Uludağ, çadırkente gelen Jolie ve Guterres’i karşıladı.

BM heyeti yaklaşık 10 dakika protokol çadırında ağırlandıktan sonra Suriyelilerin kaldığı çadırları ziyaret etti. Burada ziyaretlerini tamamlayan Jolie ve Guterres geniş güvenlik önlemlerinin alındığı çadır kentten ayrıldı.

BM Özel Temsilcisi Angelina Jolie ve BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres yarın Ankara’da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü ziyaret edecek.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.