Lübnan’da Kaçırılan Türk Rehine Türkiye’den Yardım İstedi

Lübnan’da İki Günde İki Türk Kaçırıldı

Dün Lübnan’da Mikdat aşireti tarafından kaçırılan Türk işadamı Aydın Tufan Tekin, kendisine ulaşan  AA  sağlık durumunun iyi olduğunu belirterek, Türk Hükümeti’nden yardım istedi.

Sadece ailesiyle Türkçe konuşmasına izin verilen Tekin, konuşmasını İngilizce yaptı. Kendisine iyi davranıldığını bildiren Türk rehine Cumhurbaşkanı’ndan, Başbakan’dan ve Dışişleri Bakanı’ndan kurtarılması için yardım istedi.

Aydın Tufan Tekin dün öğle saatlerinde Beyrut Havaalanına indikten hemen sonra kaçırılmıştı.

Türk vatandaşı Tekin, Suriye’de kaçırılan Hassan Mikdat’ın serbest bırakılması karşılığında kaçırıldığını belirterek, Mikdat ailesinin üyesinin serbest bırakılması durumunda kendisinin de serbest bırakılacağına inandığını söyledi.

Mikdat aşireti ise muhaliflerin elinde rehin tutulan akrabaları serbest bırakılıncaya kadar Türk rehineyi ellerinde tutacaklarını  açıkladı.

Yine bu gün akşam üzeri Lübnan’dan bir Türk’ün daha kaçırıldığı haberi geldi. Henüz kimliği belli olmayan Türk rehinenin Beyrut’un güneyinde petrol yüklü bir tankerin şoförü olduğu bildirildi. Aynı aşiret tarafından  Türk şoförün yanındaki Suriyeli ile birlikte kaçırıldığı öğrenildi.

Türk rehinelerle ilgili olarak Türk Dışişleri Bakanlığı alarma geçti. Dışişleri Bakanlığı, Türk vatandaşlarına Lübnan’a gitmemeleri konusunda uyarı yaptı.

Bakanlık,  yine bu ülkede bulunan Türk vatandaşlarından kendi güvenlikleri konusunda dikkatli olmalarını, Türk Dışişlerinden ve Türk Büyükelçiliği’nden gelecek açıklamaları dikkatle takip etmelerini istedi.

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.