Usta Tiyatrocu Erol Günaydın Hayatını Kaybetti

Erol Günaydın “İki Kalas Bir Heves” kitabını imzalarken…

Usta tiyatrocu Erol Günaydın, İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede 79 yaşında hayatını kaybetti.

Kadıköy Acıbadem Hastanesi’nde bir süredir yoğun bakımda tedavisi süren Günaydın, yaşamını yitirdi. Günaydın’ın kızı, babasının ölüm haberi üzerine hastane önünde gözyaşlarına boğuldu.

Günaydın, 16 Nisan 1933’te Trabzon’da dünyaya geldi. Tiyatroya Galatasaray Lisesi bünyesinde başlayan Günaydın, 1955’te Haldun Dormen Cep Tiyatrosu’nda “Papaz Kaçtı” adlı oyun ile profesyonel aktörlük hayatına başladı. 1960’da ilk sinema filminde oynayan Erol Günaydın, 50 yıllık bir süre içinde çok sayıda filmin ve tiyatro oyununun yanı sıra TRT’de yayınlanan Çiçek Taksi adlı dizide de oynadı. Nasreddin Hoca tiplemesi, meddah gösterileri, Ayı Yogi seslendirmesi ve canlandırdığı diğer pek çok karakter ,günümüzün en tanınan ve kıdemli aktörlerinden biri haline gelmesini sağladı.

Gazeteci-yazar Emine Algan tarafından birkaç aylık bir süre içinde kendisiyle gerçekleştirilmiş bir söyleşi 2007 yılında “İki Kalas Bir Heves” başlığı altında kitaplaştırılmıştır.

Günaydın, rahatsızlığı nedeniyle 22 Eylül’de sabaha karşı ambulans uçakla Acıbadem Kadıköy Hastanesi’ne sevk edilmiş, burada yoğun bakıma alınmıştı.

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.