Uzun Bir Yaşam İçin Antik Çin Sırları

Resim: Wendy Huang, Epoch Times
Resim: Wendy Huang, Epoch Times

Çinlilerin uzun ömürlü olduğu söylenir. Eski Çin kültürüne göre uzun ömürlü olmak için yapılması gereken beş şey olduğuna inanılır. Bu uygulamalar hantal görünebilir, ancak ruh ve beden için çok yararlı ve rahatlamaya yardımcı olur. Ayrıca uyku kalitesini artırır ve insanı enerjik yapar.

Yürüyüş

Gün içinde sakince yapılan 10 veya 20 dakikalık bir yürüyüşün, kan dolaşımını vücudun yüzeyine çıkardığı ve böylece cildimizin uyku sırasında kendini korumasına yardımcı olduğu söylenir.

Uyku öncesi, beyin aktivitesini azaltmak için haberleri okumamak ve büyük sorunları düşünmemek gerekir. Bu sayede kişi hızla uykuya geçebilir.

Ayakları ovalama

Ayak bakımının yararları hakkında Çin sözleri vardır: “Yatmadan önce sıcak su ile ayaklarınızı yıkamak uyku haplarından çok daha etkilidir”; “Bir ağacı korumak için önce köklerini korumanız gerekir. Bir kişiyi korumak istiyorsanız, o kişinin ayaklarını korumanız gerekir.”

Birçok Batılı tıp bilim adamı da ayağı “insan vücudunun ikinci kalbi” veya ”kalbin pompası” olarak nitelendirir ve ayak bakımının ne kadar önemli olduğunu vurgular.

Çin tıp bilimi ayakların üzerinde iç organlarımız ile kuvvetli bağa sahip 60’dan fazla akupunktur noktasının varlığına inanmaktadır. Ilık su (40C–50C) ile ayak yıkamak, ayak tabanı ve ayakları ovmak kan dolaşımını artırır, kasları gevşetir ve vücudun yin- yang dengesini sağlar. Aynı zamanda yaraları iyileştirir ve yaşlıların fit kalmasına yardımcı olur.

Oda havalandırma

Yatak odasının havasını temiz tutmak, rüzgarlı veya soğuk günlerde bile önemlidir. Temiz hava gece boyunca iyi uyumak için yararlı olduğu gibi, özellikle yatmadan önce bir süre için pencere açabilirsiniz. Uyku sırasında yüzünüzü örtü ile kapatmayın.

Diş ve vücut temizliği

Yatmadan önce diş fırçalamak sabah fırçalamaktan daha etkilidir. Tortulardan kurtulmamıza ve temiz kalmasına yardımcı olur. Gece boyunca iyi uyuyabilir ve dişlerimizi korumuş oluruz.

Yatmadan önce yüz yıkamak ve vücut temizliği çok yararlıdır. Temiz bir cilt bizi rahatlatır ve rahat uyumamıza yardımcı olur.

Saç fırçalama

Antik Çin Tıp bilim adamları kafamızda birçok akupunktur noktası olduğunu buldu. Dolayısıyla saç fırçalarken masaj yaparak akupunktur noktalarını açabilir, ağrıları azaltıp, gözleri ışıldatabiliriz.

Sabah ve akşam olarak günde iki kez ellerimizle ısınınca ve pembeleşinceye kadar kafa derimize masaj yapmanın çok faydalı olduğu söylenir. Kafa derisi masajı, kafaya kan akışını temizlemek, beynin düşünce ve bellek kapasitesini geliştirmek, saç köklerinin beslenmesini sağlamak, saç kaybını azaltmak, beyin yorgunluğunu önlemek ve daha kolay uykuya dalmak için çok faydalıdır.

Kaynak: Kan Zhong Guo

Orijinal İngilizce Haber 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.