Van’la Birlikte 11 İl Büyükşehir Olacak

Blank map of Republic of Turkey's provinces. T...
Image via Wikipedia

Van’daki depremin yaralarının bir an önce sarılabilmesi için hükümet büyükşehir yasasını hızlandırma kararı aldı. Hükümetin hazırladığı yasa ile 11 şehir Büyükşehir statüsüne alınacak. Van büyükşehir olacak iller arasında ilk sırada  bulunuyor. Erciş de büyükşehir sınırları içerisinde olacak. Hükümetin bu planını başbakan Recep Tayip Erdoğan Van’ı deprem dolayısıyla ikinci kez ziyaret ettiği sırada çadırlarda depremzedelerle sohbet ederken bizzat kendisi dile getirdi.

12 Haziran seçimlerinden önce 11 ili Büyükşehir yapma vaadinde bulunan Başbakan Recep Tayip Erdoğan depremin ardından çalışmaların hızlandırılması talimatını verdi. AKP Genel başkan yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi ‘‘Van’ı büyükşehir yaparak yaralarını hafifletmeyi amaçlıyoruz’’ dedi. İçişleri Bakanlığının hazırladığı kanun teklifine göre Van’ın ilk sırada bulunduğu 11 il büyükşehir yapılacak.

Bugün gazetesinin haberine göre büyükşehir olacak iller arasında Van, Manisa, Aydın, Balıkesir, Muğla, Tekirdağ, Kahramanmaraş, Denizli, Hatay, Şanlıurfa ve Trabzon yer alıyor. Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nda yapılacak değişiklikle il sınırları Büyükşehir Belediyesi sınırları olarak kabul edilecek. Bu durumda Van’la birlikte Erciş de Van Büyükşehir Belediyesi sınırları içine girmiş olacak.

 Büyükşehir olabilmesi için il sınırları içinde nüfusun 750 bin olması gerekiyor. Bu kapsamda Malatya ili 10 bin kişiyle büyükşehir olabilmeyi kaçırıyor. CHP’nin Erciş’in il olması için verdiği kanun teklifini hatırlatan Ak Parti Genel başkan yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi “Seçimler öncesinde Van’ı büyükşehir yapma sözü vermiştik. Bu nedenle Erciş’in il yapılmasına gerek yok. Van’ın Büyükşehir olması ile birlikte Erciş de büyükşehir sınırları içine girecek” dedi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.