Washington’daki Falun Gong Konferansına 9.000 Katılımcı İştirak Etti

Dünyanın dört bir yanından 9.000'den fazla katılımcı tecrübelerini birbiriyle paylaşmak için bir araya geldi.

 

Kürsüde görülen simge Falun’dur ve merkezindeki sembol ise srivatsa‘dır. Srivatsa Hindistan’da ortaya çıkmış eski bir semboldür. (Fotoğraf: Edward Dye / Epoch Times)

Falun Gong’un kurucusu Bay Li Hongzhi, 21 Haziran 2018’de Washington’daki Capital One Arena’da 9.000’den fazla uygulayıcıya Falun Gong isimli manevi uygulama hakkında konuştu.

Falun Gong (Falun Dafa olarak da bilinir) öğrenmesi kolay beş takım Qigong egzersizinden oluşan bir kişisel gelişim meditasyon uygulamasıdır. Bay Li Hongzhi, Çin’de bu uygulamayı geniş çaplı ilk olarak, Mayıs 1992’de halka açtı ve uygulama hızla yayıldı ve çok sevildi.

Çin’de spritüel uygulamalar nesiller boyu ustadan öğrenciye aktarılmıştır.

Fiziksel egzersizlerin yanı sıra, Falun Gong temelini oluşturan üç ilkeye sahiptir. Bunlar, Doğruluk, Merhamet ve Hoşgörü’dür. Falun Gong, kişinin sağlığını ve karakterini geliştirmesine hizmet eder, ayrıca tamamen ücretsizdir.

Hızla büyüyen bu meditasyon okulu, 1996 yılında Çin Komünist Partisi tarafından kınanmaya ve taciz edilmeye başlandı.

En sonunda 1999 yılında, o zamanki Çin lideri Jiang Zemin’in emri doğrultusunda Falun Gong yasaklandı. O zamandan beri, Çin’de Falun Dafa uygulayıcılarının çalışmasına izin verilmiyor, ve okula ve üniversiteye gitmeleri yasak. Birçoğu işlerinden oldu ve bazı uygulayıcılar cezaevlerine, beyin yıkama ve çalışma kamplarına atıldı. Uygulayıcılar bu yerlerde çok kötü muameleler ve işkenceler görüyorlar. Birçok uygulayıcı ise, bu işkenceler sonucu öldü.

Zulmün asıl nedeni ise, zamanında Çin’de 70 ila 100 milyonu aşkın uygulayıcının bulunmasıydı ve buna karşılık Çin Komünist Partisi 65 milyon üyeye sahipti.

Washington’daki Konferans

Zulüm başladığından beri, Falun Gong’un kurucusu Bay Li Hongzhi, kamuoyunda nadiren ortaya çıkıyor.

21 Haziran’da Capital One Arena’da (Washington, DC) gerçekleşen konferansta Bay Li, 9.000’den fazla Falun Gong uygulayıcısına konuştu.

Çincede Bay Li’ye “Shifu” (büyük bir öğretmene saygı ifadesi) olarak hitap ediliyor. Sahneye çıkan Bay Li, birkaç dakika süren ayakta alkışlarla karşılandı.

Bay Li, Falun Gong uygulayıcılarının kendilerini geliştirme çabalarında karşılaştıkları zorluklar hakkında yaklaşık iki saat konuştu. Ayrıca Çin’deki Falun Gong uygulayıcılarının içinde bulunduğu zor durum hakkında da konuştu. Bay Li, zulüm nedeniyle durum hala çok riskli olduğu için Çin’deki uygulayıcıların kendi güvenliğinden haberdar olma gereğini vurguladı. Önceden hazırlanmayan konuşması sonrasında, Bay Li seyircilerin sorularını yanıtladı.

Etkinliğin organizatörleri, dünyanın her yerinden 9.000’den fazla katılımcının geldiğini belirtti. Eşzamanlı çeviriler 10 dilde sunuldu. Geleneksel kıyafetli Koreli kadınlar, İtalyan şık giyimli kadın ve erkeklerin yanına oturdu. Bu farklı grupları birbirine bağlayan ortak Falun Gong uygulamasıydı.

Capitol One Arena’nın geniş açılı görünüşü. Arena’nın sahibi, Washington Capitals hokey takımıdır. (Fotoğraf: Edward Dye / The Epoch Times)

Falun Gong nedir?

Falun Gong, insan vücudunu ve zihnini aynı anda geliştiren bir uygulamadır. Bu uygulama, evrenin temel prensiplerinin “Zhen, Shan ve Ren” olduğunu öğretir. “Zhen”, gerçek ve doğruluk anlamına gelir, “Shan”, merhamet, müsama ve nezaket anlamına gelir ve “Ren”, hoşgörü, sabır, dayanıklılık ve azim anlamına gelir.

Uygulamanın ana metnini oluşturan kitap “Zhuan Falun“dur ve kitap evrensel ilkeleri açıklamaktadır. Uygulayıcılar kendi yaşamlarında bu ilkeler doğrultusunda yaşamaya çalışırlar. Uygulayıcılar, dördü ayakta ve biri oturma egzersizi olan beş takım meditatif fiziksel egzersizleri yaparlar.

Falun Gong’un Yayılışı

Uygulamayı ilk kez Changchun’da öğrettikten sonra Bay Li, 1994 yılından itibaren her biri sekiz yada on gün süren 54 konferans gerçekleştirdi.

Konferans salonlarına sadece birkaç bin kişi sığdı, ancak Falun Gong’u benimseyen uygulayıcıların sayısı hızla büyüdü ve Bay Li’nin derslerine katılan kişi sayısını fazlasıyla aştı.

Uygulamaya başlayanlar sağlık ve stres düzeylerinde iyileşmeler, aile üyeleri ve akranlarıyla daha iyi ilişkiler ve daha güçlü bir yaşam duygusuna sahip olduklarını bildirdiler.

Bu uygulama ağızdan ağza, bir aile üyesinden diğerine, arkadaştan arkadaşa ve meslektaştan meslektaşa yayıldı.

Falun Gong çok kısa bir süre içinde Çin’in her kesimine nüfuz etti. Fakir köylülerden, entelektüellere, Çin rejiminin elit güvenlik ve askeri birimlerine kadar insanlar, Zhuan Falun’u okudu ve beş takım egzersizi uygulamaya başladılar.

Aynı zamanda rejim, topluma olumlu katkılarından dolayı Falun Gong’u onurlandırdı ve birçok ödüle laik gördü.

Falun Gong Zulmünün Başlangıcı

1999 yılının başlarında, Batı medyası Çin hükümetine göre 70 ila 100 milyon Çinli arasında Falun Gong’un uygulandığını bildirdi. Fakat Falun Gong uygulayıcılarının sayısı aslında 100 milyon kişiden fazlaydı ve Çin’deki her 13 kişiden fazlası, Falun Gong’u uyguluyordu.

Çin Komünist Partisi’nin o zamanki başkanı Jiang Zemin, bu gelişmeleri şüpheyle gözlemliyordu. Jiang Zemin 25 Nisan 1999’da, Falun Gong’a karşı bir kampanya çağrısında bulundu ve Politbüro’nun üyelerine bir mektup gönderdi. Falun Gong’un geleneksel ahlaki öğretilerinin, partinin ateist ve materyalist doktrinlerinden Çinliler için daha çekici olacağını savunuyordu ve bundan korkuyordu.

20 Temmuz 1999’da, Jiang, Falun Gong’u ortadan kaldırmak için bir kampanya başlattı. Bu kampanya büyük çapta tutuklamalar, zorla çalıştırma, beyin yıkama ve işkence içeriyordu. Birinci elden zulüm haberlerini ileten Minghui.org web sitesi, 4.226 kişinin işkence sonucu öldüğünü teyit etti. Çin’den gerçek bilgi almak zor olduğundan bu sayının çok daha yüksek olduğuna inanılmaktadır.

Buna ek olarak, Falun Gong uygulayıcılarının Çin’in büyük çaptaki yasadışı organ ticaretinin ana organ kaynağı olduğu ve yasadışı organ ticareti sonucunda birçok uygulayıcının öldürüldüğü kanıtlanmıştır.

Eski Kanada savcısı ve Asya-Pasifik Bölge Dışişleri Bakanı olan David Kilgour, bir rapor hazırladı ve zorla elde edilen organ ticareti ile ilgili iki kitap yazdı; kitabın ismi Çin’de Falun Gong’a karşı  “Soykırım”.

Deneyim Paylaşımı

Bay Li’nin konuşmasından önce ve sonra, Falun Gong uygulayıcıları, uygulamalarında yaşadıkları zorluklar ve başarılardan bahsettiler.

New Jersey’den gelen Benjamin Maloney, üniversitede Falun Gong’u nasıl uygulamaya başladığını ve hayatının nasıl değiştiğini anlattı. Sınıfının en iyilerinden biri olarak mezun olduktan sonra, hızlı bir şekilde Amerika’daki en başarılı 500 şirketten birinde bir iş buldu.

Ben Maloney, 21 Haziran 2018’de Washington’daki Capital One Arena’da manevi uygulama Falun Gong’la olan deneyimlerini anlattı. (Fotoğraf: Edward Dye / The Epoch Times)

Falun Gong uygulayıcıları hayatlarında olumsuz bir şey olduğunda, kendi içlerine bakmanın öneminden bahsettiler. Bir çatışma olduğunda, kendini irdelemenin ne kadar önemli olduğunu ve bu sayede olumsuz olaylarda kendilerinden kaynaklanan sorunların daha iyi farkına vardıklarını söylediler.

Maloney, kendi kibrinden kurtulduğunu ve işçilerine daha iyi davranabildiğinden söz ederek, içine bakma konusundaki tecrübelerinden bahsetti. Maloney bu sayede, iş ortamının iyileştiğini ve projelerindeki başarı oranının arttığına dikkat çekti.

Chen Yingting, Falun Gong uygulaması ile ilgili deneyimlerini anlattı. (Fotoğraf: Edward Dye / The Epoch Times)

Tayvan’dan Chen Yingting, bir çeviri projesini koordine etme konusundaki deneyimlerini anlattı.

O, Falun Gong uygulayıcılarının en başta, yaptıkları her şeyde ilk önce diğerlerini düşünmeleri gerektiğini ifade etti.

Chen, iyi bir koordinatörün, yukarıdan bakarak emirler vermek yerine, ekip üyelerinin ihtiyaçlarını karşılaması gerektiğini ve bunu iyice kavradığını söyledi. “Bir koordinatör, meslektaşlarıyla bir tespihin taneleri gibi birbirine sıkıca bağlı olmalı” dedi.

“Bunu kavradıktan sonra, çalışmalarınız sorunsuz geçti” dedi.

Orijinal, Epoch Times’ta (ABD) yayınlandı.

Stephen Grgory, The Epoch Times

Çeviren: Evren Durmaz

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.