WhatsApp Güvenliği Arttırıyor

Fotoğraf: İHA
Fotoğraf: İHA

WhatsApp, mesajlarının şifrelenmesi için Open Whisper Systems adlı bir güvenlik şirketiyle anlaştı.

BBC Türkçenin haberine göre; Uygulama ilk olarak yaklaşık 500 milyon kez indirilen WhatsApp’ın Android uygulamasında başlayacak. WhatsApp mesajları artık şifrelenebilecek.

Mesajlar sadece gönderen ve alan kişiye şifresiz olarak görünecek.

Aktarım esnasında ise hiçbir şekilde mesajın orijinal haline erişilemeyecek. Böylece WhatsApp üzerinden gönderilen mesajların bilgisayar korsanlarının ya da güvenlik makamlarının eline geçmesi önlenmiş olacak.

Open Whisper Systems adlı güvenlik şirketi, WhatsApp mesajlarını geliştirdiği TextSecure adlı sistemle koruyacak. Amerikan Ulusal Güvenlik Dairesi’nin (NSA) gizli belgelerini ifşa eden kurumun eski çalışanı Edward Snowden daha önce sistemi övmüştü.

WhatsApp’ın kararı, suçluların ve radikal eğilimli kişilerin daha rahat tespiti için mesajların şifrelenmemesini isteyen istihbarat servislerinin ve güvenlik kuruluşlarının tepkisini çekeceğe benziyor.

WhatsApp dünyada yaklaşık 600 milyon kişi tarafından kullanılıyor. Dünyanın en büyük sosyal ağı olan Facebook WhatsApp’ı Şubat ayında yaklaşık 22 milyar dolara satın aldığını açıklamıştı. ABD’de rekabet kurumu geçen ay satın alma işlemine onay vermişti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.