WikiLeaks: NATO, Rusya’dan Endişe Etmiyor

Amerikalı diplomatların gizli yazışmalarının yayınlandığı WikiLeaks’te Rusya-NATO ilişkileri ile ilgili ilginç açıklamalar gündeme geldi. Yeni yayınlanan belgelere göre NATO, günü geçmiş askeri donanımı, stratejik ulaşım eksikliği ve kalifiye eleman azlığı nedeni ile Rus ordusunu yeterince tehdit olarak görmüyor. Moskova’nın nükleer silahlara sahip olmasının verdiği güven, personelin her an savaşa hazır potansiyelini zayıflatıyor.

ABD’li diplomatların iddialarına göre Moskova batı bölgesinde küçük ya da orta ölçekli çatışmalara ancak karşılık verebilecek potansiyele sahip. Rusya iki küçük ölçekli çatışmadan ya da büyük konvansiyonel bir çatışmadan başarı ile çıkamayabilir. Sızan belgelere göre Rus kara ve hava kuvvetleri arasında uygun işbirliğinde de sorunlar var. Rus ordusu ile ilgili değerlendirmelerin Ağustos 2008’de Gürcistan’a karşı elde edilen zaferin ardından, batı bölgesinde yapılan Ladoga-2009 ve Batı-2009 adlı iki büyük askeri tatbikatta edinilen izlenimlere dayandırılıyor.

Tatbikatın gizli ajanlarla izlendiğini ifade edilen raporun, NATO’nun 23 Kasım 2009 toplantısında ele alındığı belirtiliyor. İddialara göre Rusya ile ilişkiler NATO içerisinde en çok görüş ayrılıklarının olduğunu konuların başında geliyor. “

RUSYA VE NATO UZLAŞININ EŞİĞİNDE”

Diğer taraftan Rusya Dışişleri Bakanlığı Avrupa ile ilişkiler bölüm başkanı Vladimir Voronhov da NATO ile uzlaşının eşiğine gelindiğini belirtti. Rusya ve NATO ilişkilerinde önemli oranda bir yumuşama sürecinin yaşandığına dikkat çeken yetkili, “Uzlaşıya çok yakın olduğumuzdan eminim” tespitinde bulundu.

Moskova’da düzenlenen öğrenci forumunda konuşan Voronhov, NATO ile ideolojik açıdan uyuşmazlıkların nerede ise kalmadığına dikkat çekti. Voronhov, “NATO genişlemenin son sınırlarına ulaştı. Artık Orta ve Doğu Avrupa’dan daha fazla ülke ittifaka dahil olmaz. Bu noktada artık ilişkilerin yeni bir aşamasına geçiyoruz. NATO’nun bizi düşman olarak değil de, stratejik bir partner olarak görmesi Rusya açısından çok önemli” dedi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.