Yalova’da Organik Ulaşım Başladı

Yalova Belediyesi tarafından ‘organik ulaşım ve toplu taşıma’ projesi hayata geçirildi.

Organik ulaşımın başlaması nedeniyle tören düzenlendi. Törende Belediye Başkanı Yakup Koçal, projenin trafik ve toplu taşıma meselesine köklü çözüm getireceğini söyledi. Dünyanın hiçbir şehrinde trafik meselesine tam manasıyla çözüm bulunamadığına dikkat çeken Koçal, “İstanbul’da son 20 yılda büyük işler yapıldı. Ne yapılırsa yapılsın araç sayısı yapılan işlerden fazla olduğu için yine sıkıntı ister istemez devam ediyor” dedi.

Yalova’da ulaşım sorununa çözüm aradıklarını dile getiren Koçal şöyle konuştu:

“Biz araçlara çözüm aramıyoruz. Biz insanların ulaşımına çözüm oluşturmaya çalışıyoruz. Yayalaştırılmış bölgelerde insanlarımız hem yürüyerek sağlığına katkı sağlayacak, hem trafik akışını kolaylaştıracak. İkincisi bisikletler, üçüncüsü ise toplu taşım araçları. Bugün Yalova’da yenilenen toplu taşıma araçlarının açılışını yapacağız. 22 kilometresini tamamladığımız bisiklet yollarının sembolik olarak açılışını yapmak üzere bin tane lise öğrencimize bisiklet hediye edeceğiz. Yalova’nın değişik noktalarında adına akıllı bisiklet dediğimiz kartlarla çalışacak olan ve kimin aldığı belli olan bisikletlerin açılışını yapacağız. Ben inanıyorum kısa zamanda Yalova, öğrencisiyle, genciyle, yaşlısıyla, erkeğiyle, kadınıyla bisiklet kullanan bir şehre dönüşecektir.”

Yalova Valisi Esengül Civelek ise Koçal’ı çalışmasından dolayı kutlayarak, “Toplu taşım araçların halkımıza ve bisikletlerinde gençlerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı ve Sağlıklı Kentler Birliği Başkanı Recep Altepe de, “Güzel bir projenin açılışını gerçekleştiriyoruz. Sağlıklı kentlerin amacı şehirlerimizin yaşanabilir, sağlıklı ve ulaşılabilir olması. Her geçen gün nüfuslarımız hızla artıyor, araç sayısı hızla artıyor ve kent içi ulaşım sıkıntıya giriyor. Bunun en önemli çözümü organik ulaşım. Yalova bu iş için uygun bir il. Her yere bisikletlerle ulaşımın sağlanabileceği bir yer. Güzel bir başlangıç olur diye düşünüyorum.”

Konuşmaların ardından Vali Civelek, Başkan Altepe, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Niyazi Eruslu ve Jandarma Alay Komutanı Albay Ahmet Çelik, İl Emniyet Müdürü Ahmet Selim Akyıldız ve Sağlıklı Kentler Birliği toplantısına katılan belediye başkanları öğrencilere bisikletleri takdim etti. Törende daha sonra protokol üyeleri tarafından yeni alınan 6 adet otobüs ve dönüşümü yapılan minibüslerin açılışları gerçekleştirildi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.