Yan Zhenqing; Sadık ve Dürüst Kaligraf

Yan Zhenqing, sadık ve dürüst kaligraf (Resimleyen: Yeuan Fang / Epoch Times)
Yan Zhenqing, sadık ve dürüst kaligraf (Resimleyen: Yeuan Fang / Epoch Times)

Epoch Times muhabiri David Wu,

Yan Zhenqing (M.S. 709 ~ 785), önde gelen Çinli kaligraf (hattat) ve Tang Hanedanlığının sadık bir valisiydi. O, dürüstlüğü, güçlü adalet duygusu ve imparatorluk sarayına sadakati ile bilinmekteydi. Gerçeği konuşma cesareti ve iltifattan hoşlanmaması ile büyük saygı kazandı.

Yetmişli yaşlarındayken Yan’a, kuzeyi işgal eden isyankâr büyük bir orduya liderlik eden general ile imparatorun elçisi olarak görüşmesi emredildi. Tehlikenin farkında olan Yan, kendi başına düşmanı ziyaret etmeye karar verdi.

Asi general, Yan Zhenqing’in yalnız geldiğini bilerek, bir sürü savaşçısını salonun dışında yerleştirdi. Yan, daha konuşmasını yapmaya başlamıştı ki, savaşçılar silahları ile salona dalarak, bağırmaya ve onu öldürmekle tehdit etmeye başladılar. Ancak, Yan Zhenqing, hiç korkmadı ve sakince konuşmasına devam etti.

Asi general Yan’ın cesaretini, beceri ve kişiliğini takdir etti ve savaşçılarına geri çekilmelerini emretti. Ardından da geçici olarak bir yerde kalması için Yan’a eşlik etti ama onu gözetim altında tuttu.

Daha sonra Yan’a birçok haberci göndererek, kendisine hizmet etmesi durumunda Yan’a Başbakanlık konumunu vermeyi vaat etti. Yan, teklifi hor gördü ve isyancılar ile işbirliği yapmayacağını ifade etti.

Asi general bunun üzerine Yang’ın kilitlenmesini emretti ve onu canlı olarak gömmekle tehdit etti. Ancak, onun hilelerinin hiçbiri çalışmadı ve Yan sonunda 76 yaşında isyancılar tarafından öldürüldü.

Yan, hayatı boyunca, savaş alanlarında ve imparatorluk sarayında uzun yıllar geçirdi ve hükümet için çalışma kariyerinde iniş-çıkışlar yaşadı. Sadakati ve kahramanlığı, bir kaligrafi ustası olarak ününü daha da belirginleştirmiştir. Aslında, ondan Bilge Kaligraf Wang Xizhi’ya benzerlik gösteren tek kaligraf olarak bahsedilmektedir.

Yan’ın kaligrafi tarzı çoğu zaman onun kişiliği, sakinliği ve sabrının bir yansıması olarak görülür. Erken Tang Hanedanlığındaki kaligrafi, hassas, yumuşak ve ince çerçeve özelliklerine sahipti, lakin Yan, kare şeklinde ve askeri bir generale uyan mütevazı düzenlemeler ile büyük ve görkemli yapıya sahip yeni bir tarz yarattı. Fırça darbeleri kalın ve düzdür ve iyi bilinenlerin birçoğu bizim için bıraktığı dikili taşlarda görülebilir.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.