Yaşlı kuşlar hit şarkılar söylüyor

 

Araştırmalar, şarkı söyleyen yaşlı erkek serçelerin, popüler şarkıları diğer serçelere göre daha çok söylemeyi tercih ettiklerini gösterdi. (Wikimedia Commons)

Çoğunlukla Kuzey Amerika’da görülen ve Melospiza Melodia adı verilen bir serçe türü olan kuşların yaşlı ve erkek olanlarının, kendi topluluklarında daha popüler olan şarkıları söylemeyi tercih ettikleri ortaya çıktı.

Kanada’da bulunan Queen’s Üniversitesi Biyoloji Merkezi’nde yapılan araştırmada, uzmanlar civardaki serçelerin seslerini kayıt etmek için kapsamlı bir sistem kurarak, erkek serçelerin repertuarlarında bulunan tüm şarkıları aynı sıklıkta mı söyledikleri yoksa topluluklarında daha çok paylaşılan şarkıları mı söylemeyi tercih ettiklerini araştırdılar.

Batı Ontario Üniversitesi’nde biyolog olan Janet Lapierre yaptığı basın açıklamasında, erkek serçelerin repertuar genişliğinin ve söyledikleri şarkıların zorluğunun, dişilere kendilerini göstermek amacıyla kullandıkları bir araç olarak varsayıldığını belirtti.

Araştırmacılar, erkek serçelerin çoğunluğunun, tüm repertuarlarındaki şarkıları sık sık ve eşit aralıklarla söylemeyi tercih etmediklerini, aynı zamanda topluluklarında çok paylaşılan şarkıları da söylemeyi tercih etmediklerini buldular. Fakat araştırmacılar, daha çok paylaşılan hit şarkıların, ortalamadan daha yaşlı olan erkek serçeler tarafından söylenmeyi tercih edildiğini keşfettiler.

Lapierre, serçelerin en popüler şarkıları söylemeyi seçmelerinin daha çok agresif ve dikkat çekici bir davranış olduğunu, daha çok kavgacı yaşlı erkekler tarafından sergilenmeyi tercih edildiğini söyledi.

Araştırmacılar yazdıkları raporlarda, eğer popüler şarkıların söylenmesi bilinen bir agresiflik sinyali göndermekse, öyleyse daha yaşlı erkek serçelerin, çatışma riski almakta daha istekli olabileceklerini belirttiler.

Çalışma, haziran ayında Davranışsal Ekoloji ve Sosyobiyoloji dergisinin internet sitesinde yayınlanmıştı.

Orjinal ingilizce kaynak

 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.