Yavru Şila Doğal Yaşamına Kavuştu

ZENGİN BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİĞİ, OLAĞANÜSTÜ GÜZELLİKTEKİ DOĞAL PEYZAJIYLA, BİNLERCE ZİYARETÇİYİ KENDİNE ÇEKEN KUŞADASI DİLEK YARIMADASI, BÜYÜK MENDERES DELTASI MİLLİ PARKI DUYGUSAL BİR VEDALAŞMAYA SAHNE OLDU.(FATİH AKDOĞAN VE OĞLU DOĞA AKDOĞAN) (BEŞER ÇEKEN/AYDIN-İHA)

Zengin biyolojik çeşitliliği, olağanüstü güzellikteki doğal peyzajıyla binlerce ziyaretçiyi kendine çeken Kuşadası Dilek Yarımadası, Büyük Menderes Deltası Milli Parkı duygusal bir vedalaşmaya sahne oldu.

Bodrum Turgutreis’de butik bir otel işletmeciği yapan Fatih Akdoğan, kimliği belirsiz kişiler tarafından annesi öldürülen bir tilki yavrusunu evlatlık edinerek, 4 ay boyunca kendi çocuğu gibi bakarak yetiştirdi. 4 aylık süre boyunca oğlu Doğa ile birlikte bir bebek gibi besleyip bakımını yapan Akdoğan, yavru tilki ile aralarında bir duygusal bir bağ oluştuğunu söyledi.

Geniş doğal arazisinde baktığı yavrunun bir gün toprağı kazarak kendine in yaptığını ve arazideki kertenkele ve fareleri yakalayarak yediğini fark ettiğini belirten Akdoğan,” 4 aydır çocuğum gibi bakımını yapıp beslediğim ‘Şila’ adını verdiğimiz yavru tilkiyi arazide toprağı kazarak kendine doğal inini yapmaya çalıştığını ve arazideki kertenkele ve fareleri yakamaya çalıştığını gördüm. Doğal yapısına bozmamak için müdahalede bulunmadım. Artık bu yavrunun doğaya salmanın zamanı geldiğini düşündüm. Ancak kendi çocuğum gibi sevdiğim yavru tilkinin, annesi gibi öldürülme ihtimaline karşın her an başına bir iş gelir tedirginliğini yaşayarak, herhangi bir yere bırakmaktan çekindim. Bir arkadaşımın yardımıyla EKODOSD ile tanışarak onlardan yardım istedim. EKODOSD’un yardımı ile Kuşadası’nda bulunan yaban hayatının Batı Anadolu’daki son sığınağı olan Dilek Yarımadası, Büyük Menderes Deltası Milli Parkı’nda doğaya bırakmaya karar verdik. Dilek Yarımadası-Büyük Menderes Deltası Milli Park Müdürü Koray Aşık’ın izinleriyle, yavruyu su kaynaklarına yakın tilkilerin en yoğun olduğu doğal yaşam alanına bıraktık. Duygusal bir bağ kurduğumuz yavru tilki Şila ile ayrılmak zor olsa da doğru olanı yaptık. Bize bu konuda yardım eden EKODOSD’a da ayrıca teşekkür ediyorum” dedi

EKODOSD yetkileri ise,”Büyük duyarlılık göstererek, bebeklikten bugüne kadar yavru tilkinin bakımını üstlenip onun tekrar doğal yaşam alanına dönmesini sağlayan duyarlı insanlar Fatih Akdoğan ve oğlu küçük Doğa’ya teşekkür ediyoruz” diyerek Akdoğan’a gösterdiği duyarlılıktan ötürü teşekkür etti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.