Yemen’de Devam Eden Protestolar Sonuca Ulaştı mı

Devlet başkanı Ali Abdullah Salih’in iktidarının sona ermesi için bir Yemenli çocuk protesto yaparak avuç içini gösteriyor 10 Mart 2011. Salih yeni bir anayasa hazırlanarak referanduma sunacağına söz verdi fakat bu teklif muhalifler tarafından red edildi. (AHMAD GHARABLI/AFP/Getty Images)

Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih’in 32 yıl boyunca süren iktidarının sona ermesi için halk haftalardır protesto gösterileri yapıyor. Sana üniversitesi önünde kamp kuran binlerce protestocuya polislerle beraber sivil güvenlik görevlileri ateş açtı.

Açılan ateş sonunda 80’den fazla kişi yaralanırken, yaralılardan bir kişi öldü. New York Times’a göre Sana üniversitesinin dışında açılan silah ateşi sonucu 9 kişi yaralandı. Protestanların sayıları gittikçe arttı. Protesto göstericilerinin büyük çoğunluğu gençleri ve işsizleri oluşturuyordu. Ayrıca Dünya Kadınlar Gününde de birçok kadın protestolara katıldı.

Uzun zamandır süren bu protesto gösterileri sonucu bugün Ali Abdullah Salih bir konuşma yaptı ve yeni seçim kanunun bu yıl içinde hazırlanacağını söyledi. Ayrıca yeni seçim sistemiyle parlamenter sisteme de geçileceğini söyledi.

Halka yaptığı konuşmada yeni bir anayasa sözü de verdi. Fakat yaptığı bu teklif hızlıca muhalifler tarafından red edildi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.