Yeni Kıdem Tazminatı Sistemi Belli Oldu

Yeni kıdem tazminatı sisteminde, işçinin çalıştığı her bir yıla karşılık 940 lira kıdem tazminatına hak kazanan asgari ücretli, yeni düzenlemeyle 451 lira alacak.

kıdem tazminatı belli oldu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik  yeni kıdem tazminatı ile ilgili açıklamada bulundu.
Çalıştığı her bir yılın karşılığında 30 günlük brüt ücret tutarında tazminata hak kazanan işçi, yeni düzenlemeyle 14,4 günlük ücretinin karşılığını alabilecek.

1 maaş yerine yüzde 4

Kıdem tazminatı sisteminde yeni taslağa göre işçilerin hak kazanacağı kıdem tazminatı tutarı, aldıkları brüt maaşın yüzde 4’üne indirilecek. Halen uygulanan ve brüt maaşın yüzde 8’ine karşılık gelen “1 yıla 1 maaş” sistemi sona erecek. Kıdem hesabı yıllık değil, aylık tutulacak. Hazırlanan taslak, işçinin kıdem tazminatı hakkının yarıdan da fazla budanmasına yol açacak

15 yıl çekilemeyecek.

Bir yılın sonunda asgari ücretlinin hesabında sadece 451 lira 44 kuruş birikecek. Dolayısıyla asgari ücretli bir çalışan, mevcut sisteme göre yıllık 489 lira kayba uğrayacak. Kıdem tazminatı 15 yıl çekilemeyeceği için, uğranılan zarar 7 bin 336 liraya ulaşacak.

İŞTE YENİ SİSTEM

İşçinin kıdem tazminatı brüt ücretin her ay yüzde 4’ü oranında kesilip fon hesabına işveren tarafından yatırılacak.

Ait olduğu ayda kıdemi yatıramayan işveren sonraki dönemlerde nemasıyla birlikte ödeme yapacak.

Çalışanlar, işten atılsa dahi 15 yılı doldurmadan ve adlarına 3 bin 600 gün kıdem primi yatırılmadan kıdem tazminatına dokunamayacaklar.

Bu şartları sağlayanlar ise tazminatının sadece yarısını çekebilecek. İkinci kez para çekimi içinse 1800 günlük prim ödenmesi gerekecek.

Çalışanlar ev almaları halindeyse prim günü şartı aranmaksızın tazminatın yarısını çekebilecekler.

Emeklilik halinde tazminatın tümü alınacak. Ölüm halinde ise tazminatın tümünü mirasçılar çekebilecek.

Fon şirketini işveren seçecek, tazminatın ne şekilde değerlendirileceğine ise işçi karar verecek.

Fonun nema geliri üzerinden Maliye ayrıca vergi alacak.

Unutup 10 yıl boyunca kıdem tazminatını hesaptan çekmeyen çalışanın tazminat hakkı kaybolacak, biriken para Maliye’ye kalacak.

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.