Yeni Memurlara Kıdem Tazminatı Kaldırılıyor

Memuriyetle ilgili yapılan yeni düzenleme ile  2008 yılından sonra memur olan kamu görevlilerinin kıdem tazminatı haklarını kaldırıyor.

1 Ekim 2008’de yürürlüğe giren sosyal güvenlik reformuyla yeni memur- eski memur ayrımı başladı.Bu tarihten sonra göreve başlayan yeni memurlar, emekli olurken alacakları her yıl için bir aylık maaş tutan ikramiye toplamı olan kıdem tazminatını alamayacaklar.

Bugün gazetesi’nden Sadettin Orhan’ın haberine göre 2008/Ekim öncesi göreve başlayan ve sosyal güveblikte 5434 Sayılı Kanun’a tabii olanlara eski memur, bu tarihten sonra göreve başlayan 5510 Sayılı Kanun’a tabi olanlara da yeni memur deniyor.

Halen kamu çalışanlarının yüzde 85’i eski memurlara, çalıştıkları her yıl için (30 yıl üst sınır) bir aylık maaş tutarı kadar ikramiye ödeniyor.

Yeni memurların sosyal güvenliğini düzenleyen 5510 Sayılı Kanun’da ise memurlara ikramiye ödenmesini düzenleyen bir madde yok.

Kanun yazılırken ikramiye maddesinin unutulmuş olabileceği ya da memurlara bundan sonra ikramiye ödenmeyecek olması daha güölü bir ihtimal olarak gözüküyor.Memurlar da tıpkı işçiler gibi kıdem tazminatı fonundan kıdem tazminatı ödenecek.

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.