Yeni Yılda Üç “Kaplan” Görevden Alındı

Eski üst düzey Komünist Parti yetkilisi Su Rong, 1 Şubat 2012 tarihinde Çin’in doğusundaki Jiangxi Eyaletine bağlı Nanchang’da düzenlenen bir toplantıda konuşurken. Su Rong, yolsuzlukla mücadele ajansının görevden alındığını açıkladığı üç yetkiliden biridir. (STR/AFP/Getty Images)
Eski üst düzey Komünist Parti yetkilisi Su Rong, 1 Şubat 2012 tarihinde Çin’in doğusundaki Jiangxi Eyaletinde düzenlenen bir toplantıda konuşurken. Su Rong, yolsuzlukla mücadele kapsamında açığa alınan üç yetkiliden biri. (STR/AFP/Getty Images)

Çin rejiminin önceki başkanı Jiang Zemin’e sadık kalarak kendi zenginlik ve bağlantılarını inşa etmiş olan ve görev süreleri üçten fazla uzatılmış siyasetçiler, mevcut parti lideri Xi Jinping’in öncülüğünde gerçekleştirilen yolsuzlukla mücadele kampanyasının hedefi oldular.

“Kaplan” lakabı yüksek rütbeli Çin Komünist Parti yetkilileri için kullanılmaktadır. Üç Kaplan’ın açığa alındığı ile ilgili haber 19 Şubat’ta başlayan Çin Yeni Yıl kutlamalarından birkaç gün önce duyuruldu.

Su

16 Şubat günü, rüşvete karşı soruşturma yapan Merkezi Disiplin Araştırma Komitesi, resmi internet sitesinden Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı eski başkan yardımcısı Su Rong’un “Parti üyeliği ve devlet hizmet konumu iptal edilmiştir” şeklinde bir duyuru yaptı.

Su davası yargı sistemine sevk edildi.

CCDI tarafından duyurulan Su hakkındaki suçlamalar, “Parti ilkelerinin ihlali ve Partinin fikir birliğinden sapma” ve “Akrabaların siyasi kararlara karışmasına izin vermek, göz yummak” gibi bazı güçlü ifadeler içeriyor. Hong Kong merkezli Wenweipo gazetesinin 17 Şubat tarihli haberine göre, duyurunun tonu, görevden alınan eski güvenlik çarı Zhou Yongkang’ınkinden daha ağırdı.

Hong Kong’daki Sina News’in 17 Şubat’taki haberine göre, CCDI tarafından bahsedilen akrabanın Su’nun karısı Yu Lifang olduğu iddia edildi ve Yu Lifang’ın güneydoğu Çin’in Jiangxi Eyaletindeki toprakların satışı ile ulusal hazinenin 1 milyar yuan (yaklaşık 160 milyon dolar) kaybetmesine neden olduğu belirtildi.

Sina’ya göre, Su, Chongqing eski Komünist Parti başkanı Bo Xilai’nın aldığı ceza ile karşılaştırıldığında daha az ceza alması olası değil. Bo, 2013 yılının Eylül ayında ömür boyu hapse mahkum edilmişti.

Su Rong, 2004 yılında Falun Gong uygulayıcılarını öldürmek, işkence etmek ve hakaret etmek suçları ile hakkında bir yerel mahkemede dava açılması üzerine Zambiya gezisini yarıda kesmiş ve bir Afrika ülkesine kaçmıştı. Aksi durumda, Zambiya yasalarına göre, ay sonundaki duruşmaya katılmak zorunda kalacaktı.

Falun Gong, meditasyon egzersizleri ve ahlaki gelişimi içeren bir spritüel uygulamadır ve Çin’de bu uygulamayı yapan insanlar 1999 yılının Temmuz ayından bu yana Çin Komünist Partisi tarafından zulüm görmektedir.

Zhu

Güney Çin’in Guangdong Eyaletindeki Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı eski başkanı olan Zhu Minguo da, 17 Şubat’ta CCDI internet sitesinde yayınlanan duyuru listesinde yer aldı.

Su gibi, Zhu da Parti üyeliğinden ve görevinden alındı ve şimdi onunla ilgili suçlamalar da yargıya taşındı.

CCDI’ya göre, Zhu, 2012 yılının Kasım ayındaki 18. Ulusal Parti Kongresinin ardından yüzsüzlüklere ve ahlaksız hareketlerine hala devam etmiştir ve kısa bir süre sonra başlatılan yolsuzlukla mücadele kampanyası ile hedef olan isimlerden biri olmuştur.

Zhu’nun başının derde girmesinin en önemli sebebi belki de Guangzhou’daki Siyasi ve Adli İşler Komisyonu (PLAC) Parti sekreteri olarak daha az göze çarpan bir konumda olmasıydı. PLAC, hukuk sisteminin neredeyse tüm birimleri üzerinde yetkiye sahip adeta şemsiye konumunda bir organizasyondur.

Temmuz 2012’de PLAC eski başkanı Zhou Yongkang, Zhu’yu ziyaret etti ve 4 Temmuz 2012 tarihinde Nanfang Daily Zhou’nun Zhu önderliğinde PLAC’ın yaptıklarını kabul ettiğini bildirdi. Zhou’nun, bundan iki yıl önce Partide sahip olduğu eski güç ve yetkisi dikkate alındığında, Aralık 2014’te partiden ihraç edileceği düşünülemezdi.

Wang

Ayrıca 17 Şubat tarihinde, Shandong Eyaleti ÇKP eski Daimi Komite üyesi ve Shandong Eyaletinin ana şehri Jinan’ın eski parti sekreteri Wang Min’in de hem Parti üyeliği hem de kamu ofisindeki görevi elinden alındı.

Wang’ın davası da adli makamlara sevk edildi.

CCDI’ya göre, Wang rüşvet kabul ederek, aile ve arkadaşlarının muazzam bir servet elde etmelerine yardım etti, hatta 18. Ulusal Parti Kongresinden sonra da bunu devam ettirdi.

CCDI’nın Wang’ın soruşturma altında olduğunu açıklamasından bir ay sonra Ocak ayında yurtdışındaki Çince internet sitesi Wenxuecity.com ile röportaj yapan Çinli hukuk uzmanı Bay Chang, “Zhang Shandong Parti sekreteri iken Wang, Zhang Gaoli’nin ana sekreteri oldu. Bu kesinlikle Zhang Gaoli’ye karşı bir davadır” yorumunda bulundu.

Dünya Falun Gong Zulmünü Araştırma Örgütüne (WOIPFG) göre, Zhang, Shandong’da görev yaptığı dönemde Falun Gong zulmünü, özellikle acımasız bir şekilde yönetti ve o dönemde eyalette Falun Gong uygulayıcılarının kayıtlı ölüm sayısı en üst seviyeye ulaştı.

Frank Fang, Epoch Times

İngilizce Makale

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.