Yerel Seçimler 2014 Mart Ayında Yapılacak

Başbakan Recep Tayyib Erdoğan bugün yapılan Ak Parti grup toplantısında yerel seçimleri 2014 yılının Mart ayında normal zamanında yapılacağını açıkladı.

Ak Parti grup toplantısında konuşan ve muhalefetin  yerel seçimleri 27 Ekim 2013 tarihine almak istemelerini eleştiren, “27 Ekim olayını geride bıraktık ve yerel seçimi de zamanında yapacağız. 2014 Mart” diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, Fith’inTürkiye’nin Kredi Notunu Artırmasını Değerlendirdi

Bu gün Ak Parti grup toplantısında konuşan Başbakan Recep Tayyib Erdoğan, Uluslar arası kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch’in Türkiye’nin kredi notunu yükseltmesi hakkında da konuştu. Başbakan, Fitch’in kredi notunu yükseltmesinin önemi bir gelişme olduğunu, ancak Türkiye’nin kredi notunun olması gereken seviyede olmadığını belirterek “Uluslararası derecelendirme kuruluşlarını kredi notunu artırması ülkemize yatırım için gelecek uluslararası sermaye açısından teşvik edici bir işle sahip. Yine bu durum borçlanma faizlerini düşürme konusunda da elimizi güçlendiren bir araç durumunda. Dün borsa bu kararla tarihi rekor seviyeye ulaştı. Faiz oranları da 6.2 gibi çok düşük bir seviyeye geriledi. Birçok uluslararası kurumsal yatırımcı yatırım yapılabilir sevideki ülkelere öncelik tanıyor, ön araştırmalarını buna göre yapıyor. Uzun zamandır hak ettiğimiz bu gelişmeyi olumlu buluyor ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Fitch’in kredi notumuzu yükseltmesi önemli bir gelişme olmakla birlikte biz hala Türkiye’nin kredi notunun olması gereken seviyede olmadığını düşünüyoruz. Bütün ekonomik göstergeleri bizden daha geri ülkelerin A düzeyinde kredi notuna sahip olduğu bir ortamda bizim için hala B düzeyinde bir kredi notu seviyesinin hakkaniyete uygun bulmuyoruz. Fitch’in bu kararını yanlışın düzeltilmesi yolunda atılmış bir adım olarak görüyoruz. Bu kuruluşlara rağmen Türkiye’nin genel ekonomik performansı ve yatırım ortamı ile ilgili olumlu tablo zaten uluslararası yatırımcılar tarafından anlaşılıyor.”
Erdoğan, 2002’de 1 milyar doların altında gerçekleşen doğrudan yabancı yatırımların son 10 yılda ortalama 11 milyar doları aşmasının da Türkiye’ye olan güvenin göstergesi olduğunu belirterek, “Esasen uluslararası pek çok yapı gibi kredi derecelendirme kuruluşları konusunda da hakkaniyet ölçülerine göre bir yeniden yapılanmaya ihtiyaç var. Siyasi ve ideolojik bir yaklaşım istemiyoruz. Sanal tablolar üzerinden yaptığınız açıklama dünyayı da aldatıyor, buralarda yatırım yapanları da zor durumlara sokuyor” diye konuştu.
Erdoğan, önümüzdeki dönemde BM başta olmak üzere ülkelerin, toplumların kaderinde söz sahibi uluslararası kuruluşların da bu şekilde yeniden yapılanma sürecini başlatmaları gerektiğini belirterek, “Kimse tüm bu olumlu gelişmelerin kendiliğinden, tesadüfen olduğunu düşünmesin. İktidara geldiğimiz günden itibaren uyguladığımız politikalar beraberinde bu başarıları getirdi. Güçlü bankacılık sektörü, kamu maliyesindeki disiplin, yapısal reformlarımız ve sonuç olarak büyüme ve istihdam alanındaki yakalanan üst düzey performans ortadadır. Son 10 yılda kişi başı milli gelirde 3 kat artış, yüzde 70’lerden yüzde 30’lara düşen borç stokunun GSMH’ya oranı hep aynı istikrar ve sağlam duruşumuzun neticesidir” dedi. 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.