Yetkilerini Kötüye Kullanan Savcılar Hakkında Suç Duyurusu

HSYK başvurularımız hakkında bilgi vermiyor!

Atilla Kart ; ”Bu savcıları kim denetleyecek. HSYK denetleyecek… Peki, HSYK ne yapıyor- HSYK’nın ne işlem yaptığını halen bilmiyoruz ve öğrenemiyoruz…

CHP Konya Milletvekili aynı zamanda bir hukukçu olan Atilla Kart, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında 4 yolsuzluk dosyasında görevlerini yapmadıkları ve yetkilerini kötüye kullandıkları gerekçesi ile savcılar hakkında suç duyurusunda bulunduklarını belirterek, ”HSYK başvurularımız hakkında ‘ne yönde bir işlem yaptığına dair’ tarafımıza bilgi vermiyor” dedi.

Kart, başvurularının üzerinden 10 aya yakın süre geçmesine karşın bir yanıt alamadıklarını ifade ederek, ”AKP döneminde ‘organize tesadüflerin’ kurumsal hale geldiğini görüyorsunuz. Suç literatürüne yeni kavramlar kazandıran ‘yaratıcı iktidar’ anlayışının yeni örneklerini görüyorsunuz” diye konuştu.

Atilla Kart, başvuru dosyalarında yer alan isimlerin AKP yönetim kadroları ile ya da milletvekilleri ile bağlantılarının söz konusu olduğunu iddia ederek, ”Bu savcıları kim denetleyecek. HSYK denetleyecek… Peki, HSYK ne yapıyor- HSYK’nın ne işlem yaptığını halen bilmiyoruz ve öğrenemiyoruz. Halkın vekili, milletin vekili olarak; anayasal anlamda ‘Türk milleti’ adına görev yapan HSYK’dan bilgi ve cevap alamıyorsunuz” ifadesini kullandı.

CHP milletvekili Atilla Kart, sözlerine şöyle devam etti:

”Mesleğin şeref ve onurunu bozan, mesleğe olan genel saygı ve güveni ortadan kaldıran eylemlerden söz ediyoruz. Haklarında bu yönde ciddi ve somut suçlamalar bulunan Savcılar hakkında işlem yapmayan, onları himaye eden, onlarla ilgili dosyaları sümenaltı ettiği anlaşılan HSYK ve Adalet Bakanlığının, mesleğin şeref ve onuruna sahip çıktığından söz edilebilir mi- Bu militanlık değil midir- Halka karşı saygısızlık değil midir- Bu hükümet; parti devleti ve polis devleti yapılanmasında, Yargıyı kolluk gücü üzerinden ve bazen de doğrudan, nüfuz suistimali yoluyla ve araç olarak kullanmaktadır. Bu sürecin devamı; toplumun kutuplaşmasıdır, ayrışmasıdır, nefret söyleminin hız kazanmasıdır. Adalet Bakanlığı ‘nı ve Hükümeti; demagoji ve bilgi kirliliği yaratmadan kamuoyunu bilgilendirmeye davet ediyoruz.”

İlgili Haberler;

Paran Kadar Adalet Uygulamasına Tepki

‘Hayalet’ MİT’çi Sırlarıyla Beraber Gitti

Milletveki Atilla Kart Deniz Feneri Soruşturmasına İlişkin Değerlendirme Yaptı

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu İlk Toplantısını Yaptı

Dış Haberler;

Anaokulu Öğretmenine Zulüm Dersi

 

Anahtar Sözcükler; adalet bakanlığı,hsyk,atilla kart, chp, akp

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.