Yi Yin: Shang Hanedanlığı’nın Başvekili

Shang Hanedanlığı Başvekili Yi Yin, Yeuan Fang (Epoch Times)

Yin Yin, Shang Hanedanlığı’nın ilk başvekili idi ve bu görevi 50 yıl boyunca yürüttü. Yin Yin, nazik karakteri, iyi hükümdarlık bilgisi ve fevkalade aşçılık yeteneği ile biliniyordu.

Yin Yin doğduğu esnada büyük bir tufan vardı. Yi Yin, Xin Krallığı hükümdarının aşçısı tarafından tufandan kurtarılmış ve evlat edinilmişti. Babasından aşçılığı öğrenirken, hayatta birçok şeye aydınlandı. Çok çalışkandı ve çok yetenekli bir genç adam haline geldi. Daha sonra Xin Krallığı prensesinin eğitmeni oldu.

Prenses, Shang Hanedanlığı’nın kralı Tang ile evlendiğinde, Yi Yin de prensesin yanında gönderildi. Tang daha sonra Yi Ying’i çok yetenekli ve nazik tabiatlı bularak, O’na krallığı idare etmesine yardımcı olmasını teklif etti. Yi Yin’in yardımıyla Tang sonunda Shang Hanedanlığı’nı kurdu ve Yi Yin de ilk başvekil oldu.

Shang Tang, birçok ulusal işlerde Yi Ying’e fikir danıştı. Yi Yin bazen ona aşçılık tekniklerinden türettiği önerilerini sunuyordu.

Shang Tang’e: “Bir hükümdarlığı yönetmek yemek pişirmeye benzer. Eğer çok fazla ya da çok az tuz koyarsan güzel olmayacaktır. Hükümdarlık yönetmek, acele ile yada ağırdan alarak olmaz. Sadece herşeyin talimat sırasını kavrayarak, tümünün sırasıyla üstesinden gelebilirsin. Bu şekilde işleri iyi idare eden iyi bir kral haline gelebilir ve halkın tarafından sevgi dolu karşılanabilirsin.” dedi. Shang Tang, Yi Ying’in tavsiyesinden oldukça etkilenmişti.

Yi Yin aynı zamanda, çeşitli Çin tıbbı ilacının bir araya getirilerek kaynayan suya konulmasıyla hazırlanan antik Çin tıbbı ilacının da mucidiydi. Bu yolla, birçok Çin şifalı otunu ilaç olarak almak mümkün oldu.

Yi Yin, Çin ilacının ayrıştırılması ve kaynatılma sırası konusunu vurguladı. Hangi ot daha önce suya eklenmeli? Ateş kısık mı yüksek mi olmalı? İlacı kaynatmak için ne kadar zaman gerekli?

Yi Yin’in metodları, Çin yemeğinin pişirilme tekniklerini etkisi altına aldı. Bu durum toplu yemek pişirme ve tıbbi tekniklere büyük katkı sağladı.

Yi Yin yüz yaşında öldü ve Shang Hanedanlığı’na olan büyük katkılarını onurlandırmak amacıyla, Shang Hanedanlığı İmparatoru’nun mezarının yanına gömüldü.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.