Yılmaz Vural’a Irkçılık Davası Açılacak

Fotoğraf: İHA
Fotoğraf: İHA

Yılmaz Vural’a Trakya Roman Dernekleri Federasyonu tarafından ‘ırkçılık’ davası açılacak.

Trakya Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Fahrettin Savcı, Edirne’nin Keşan ilçesinde bulunan federasyon binasında yaptığı açıklamada, Gençlerbirliği ile 5 günlük teknik direktörlüğü görevi sonrası kulüp başkanı İlhan Cavcav tarafından görevinden alınan Teknik Direktör Yılmaz Vural’ın, söylemleri ile roman vatandaşları rencide ettiğini belirterek, Vural’ı ırkçılıkla suçladı.

“ÇİNGENE KELİMESİ KANUNLARDA YASAK VE SUÇ UNSURU OLAN BİR KELİMEDİR”
‘Çingene’ kelimesinin kanunen suç olduğunu dile getiren Fahrettin Savcı, “Yılmaz Vural’ı Türkiye’de bütün Roman Dernekleri ve Trakya Roman Dernekleri Federasyonu olarak ‘Çingene miyiz?’ aşağılık anlamında akil ve hoşgörüye sığınmayan söylemde bulunduğundan dolayı kınadığımızı belirtiyoruz. Gençlerbirliği Spor Kulübü ile anlaşmazlığı sonucunda 6 gün içerisinde sözleşmesi feshedildiğinden dolayı, ulusal, görsel ve yazılı basının büyük ölçüde yer verdiği, Türkiye’nin bu konuda ve dünyada gündemi belirlerken, bir teknik direktörün ‘3-5 kuruş veririz’ söylemine ‘Biz çingene miyiz?’ diye cevap vermesi, Romanlarımızı aşağılayıcı anlamda kullanmasına sebep olmuştur. Bu söyleminde ‘Bana değil ama romanlarla bu yapılır’ demiştir. Eğitimci ve Türkiye’ye mal olmuş bir antrenöre düşünün bir Roman futbolcu elinde olduğunda nasıl yeteneklerini sergileyebilir. Bu tür insanlar topluma mal olmuş insanlar ayrımcılık kelimelerinden uzak durmalıdırlar. Romanlar bu ülkenin asli unsurudur, birinci derecede vatandaşıdır. Türk milletini, bayrağını, vatanını seven ve bu konuda canını verebilecek insanlardır. Böyle kamuoyunda bizleri aşağılayıcı, küçük düşürücü söylemlerden uzak durulmalıdır. Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında da bu tür söylemlerin ve özellikle ‘Çingene’ kelimesinin yasak ve kanunen suç olduğu aşikardır” dedi.

“ANTRENÖRLÜK BELGESİ İPTAL EDİLMELİDİR”
Yılmaz Vural hakkında ırkçılık suçundan dava açılacağını belirterek Vural’ın antrenörlük belgesinin iptalini isteyen Savcı, “Biz de bu konuda hukuksal anlamda hafta başında avukatlarımızla birlikte, Trakya Roman Dernekleri Federasyonu olarak Yılmaz Vural hakkında ırkçılık davası açacağız. Burada sadece dava açmakla kalmıyoruz. Türkiye Futbol Federasyonu ve Türkiye Antrenörler Derneği’ne de sesleniyoruz. Bu tür ırkçı yaklaşan bir insanın futbol eğitmeni, teknik direktörlük yapmaması gerektiğine inanıyoruz. Bunun teknik direktörlük sözleşmesinin böyle ırkçı, insanlara aşağıdan bakan, aşağılayan yaklaşımda bulunan Yılmaz Vural’ın teknik direktörlük sözleşmesinin fesh olmasını, teknik direktörlükten uzaklaştırılmasını istiyoruz. Buradan açıkça Cumhuriyet Savcıları’nı da göreve çağırıyoruz. Kürdü, lazı, çerkezi, pomağı yani sporda ayrımcılık yok. Yılmaz Vural’ın bu söylemi, aşağılayıcı kelime kullanması Roman camiasını son derece derinden üzmüştür. Kendisini romanlardan özür dilemeye davet ediyoruz. Ama hukuksal anlamda da bu konunun ardını bırakmayacağız. Yılmaz Vural’a yakışmadı” ifadelerini kaydetti.

İHA

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.