YSK’dan BDP’li Bağımsız Adaylara Şok Karar

YSK bağımsız milletvekilleri adayları ile siyasi partilerin  milletvekilleri  geçici liste adayları hakkındaki incelemeyi bugün tamamladı. Bağımsız milletvekili adaylarının adli sicil kayıtların inceleyen kurul 12 bağımsız milletvekili adayının sabıka kayıtlarının  bulunduğunu tespit etti.

YSK milletvekili seçilme yeterliliğini etkileyecek eski mahkumiyetleri bulunduğu gerekçesiyle Hatip Dicle, Leyla Zana, ile halen milletvekili olan Gülten Kışanak ve Sebahat Tuncel’in milletvekili adaylıklarının iptaline karar verdi.  Kurul geçen seçimde Sebahat Tuncel’in milletvekili seçildikten sonra adli sicilinin kayda girdiğini, yine  Gülten Kışanak’ın da adli sicil kaydında kızlık soyadıyla arandığını,milletvekili seçilmesini engelleyecek sabıka kaydı çıkması sebebiyle milletvekilliği adaylığının iptal edildiği öğrenildi.

YSK’nınyasak getirdiği adaylar arasında Ertuğrul Kürkçü, Harun Özelen, Abdullah Kızılay,  İsa Gürbüz, Çiçek Otlu, Salih Yıldız, Şerafettin Elçi ve Nezir Sincar da var.

YSK’nı kararına BDP’den sert tepki geldi. BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, karara ilişkin siyasi operasyon, siyasi tasfiye olduğunu ve devletin bölgeyi AKP’ye teslim  etmeye karar verdiğini söyleyerek tepkisini dile getirdi.

Yoruma kapalı.