BDP’li Vekiller ”Meclise Gitmeme” Kararı Aldılar

BDP’nin desteklediği, Diyarbakır’dan bağımsız milletvekili seçilen fakat ‘’terör örgütü propagandası’’ yapmaktan kesinleşmiş hapis cezası olan ve YSK tarafından milletvekilliği düşürülen Hatip Dicle’nin durumunu dün görüşen BDP’li bağımsız vekiller bugün Diyarbakır’da olağanüstü toplandı.

Toplantıda sonrası Bağımsız milletvekilleri meclise gitmeme kararı aldılar. Basına kapalı yapılan toplantıda dün yapılan Demokratik Toplum Kongresi’nde tavsiye edilen ‘meclise gitmeme’ tavsiyesi değerlendirildi. BDP’nin desteklediği KCK/TM davasında tutuklu bulunan Hatip Dicle’ve 6 vekil adayı  dışında Ahmet Türk, Ertuğrul Kürkçü, Leyla Zana, Gülten Kışanak, Sırrı Süreyya Önder ve Altan Tan’ın da bulunduğu 30 milletvekili Diyarbakır’ın  Kayapınar ilçesinde bir araya geldiler. Yaklaşık 4 saat süren toplantı sonucunda aldıkları kararı Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Şerafettin Elçi okudu.

Elçi, meclise gitmeyeceklerini, Emek-Demokrasi ve Özgürlük Blok’unun, Türkiye halklarının barış içerisinde ve özgürce bir arada yaşaması amacıyla yan yana geldiği günden beri bir çok operasyonun hedefi haline geldiğini, YSK  vetosuyla başlayan süreç, keyfi tutuklama ve gözaltılar, askeri ve sivil operasyonlarla durmadan devam ettiğini söyledi. Bu sürecin sonucunda da Diyarbakır milletvekili Hatip Dicle’nin yasal hakkının yetkisiz bir kurumca gasp edildiğini, halklarına barış ve özgürlük sözü vermiş olduklarını ve bu şartlar altında benzeri operasyonlara sürekli  muhatap olacaklarını, Parlamento ve iktidar bu haksızlığı giderme ve demokratik siyasetin önünü açarak çözüm olanaklarını geliştirme yolunda somut bir adım atıncaya kadar parlamentoya gitmeyeceklerini açıkladı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.