Yu Shinan, Tang Hanedanlığında Çalışkan ve Dürüst Kaligraf

Yu Shinan, Tang Hanedanlığında çalışkan ve dürüst kaligraf, İllüstratör: Jessica Chang, Epoch Times
Yu Shinan, Tang Hanedanlığında çalışkan ve dürüst kaligraf, İllüstratör: Jessica Chang, Epoch Times

David Wu, Epoch Times

Yu Shinan (M.Ö. 558-638), erken Tang dönemindeki en büyük dört kaligraftan biri olarak kabul ededilirdi. Kaligrafik stili düzenli ve zarifti.

Soylu bir ailede doğan Yu yıllarca çok çalıştı. Kendisini günlerce çalışma odasına kilitleyip kaligrafi çalıştığı söylenirdi. Çalışma odasında büyük bir kabın içinde kullanıp attığı yıpranmış fırçalar bulunuyordu. Geceler boyu uyumadan önce, parmaklarını kullanarak kağıt üzerinde kaligrafi çalışmaya devam ediyordu ve kağıtlar yavaş yavaş paramparça oluyordu.

Sessiz bir beyefendi olarak bilinen Yu, şaşırtıcı şekilde iş hükümdarlıkta uluslararası ilişkiler konusunda tavsiye vermeye gelince, açıksözlü ve güçlü bir kişiliğe dönüşüyordu, İmparator Taizong da sonraları bu özelliğine çok değer verecekti.

Yu yazarken, kağıdın veya boya fırçasının kalitesine dikkat etmekten çok, oturma ve duruş postürüne, el bileğinin manevrasına daha çok dikkat ediyordu. Onun bakış açısına göre, doğru postür ve el bileğinin rolü; kaligrafik yazıda iyi bir kaliteye neden oluyordu.

Bir hikayeye göre, İmparator Taizong bir seferinde Yu’dan örnek alınacak hanımların 105 hikayesini devasa oda bölmesine yazmasını istemiş. İmparator, sonrasında yazmaya başlayacağı yazıyı Yu’a göstermiş ve okumuş. Bu görüntüyü hafızasına kaydeden Yu, bu sayede, hem aynı zamanda yazarken hem de planı şekillendirebilmiş ve işi bir günde bitirmiş. Bölmelere doğru yüzleşebilmek için Yu, postürlerini sık sık değiştirmiş. Tamamladığında, en ufak bir hata bulunmuyormuş.

İmparator Taizong, Yu’nun kaligrafisinin hayranıydı ve Yu’nun İmparator’un kaligrafi hocası olduğu söylenir. Bir gün Taizong, Yu’nun kaligrafisini onun ardından bir Çin harfini “戩” (Jian) kopyalıyordu, fakat Yu geldiğinde sadece yarısını tamamlamıştı. Yu harfin yarısının eksik olduğunu görünce, ekisk kalan kısmı “戈,” harfi tamamlamak için yazdı.

Taizong daha sonra bu yazıyı bir bakana göstererek Yu’nun yazısının kopyasına yorum yapmasını istedi. Bakan; sadece “戩”nın “戈” kısmı iyi bir kopyası dedi. Bakanın sezgisinden çok etkilenen İmparator, Yu’nun kaligrafisine çok daha fazla değer verdi.

Yıllar sonra Yu vefat etti. İmparator bir daha asla birlikte kaligrafi öğrenebileceği birisini bulamayacağı için çok acı çekti.

İmparator Taizong, Yu’nun beş olağanüstü değerin insanı olduğunu söyledi: iyi erdem, sadakatli ve dürüst, bilgili, edebiyatta iyi, yazı ve kaligrafide üstün. Bu bir beyefendinin sadakatinin, merhametinin ve iyi davranışlarının yansımasıydı. Dolayısıyla, Tang Hanedanlığının temellerine katkı sağlayan 24 büyük kişiden biri olarak yer aldı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.