Yukarı Karabağ’da Barış Zirvesi Kanlı Başladı

MOSKOVARusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’in daveti üzerine Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan Rusya’nın güney kenti Astrahan’da yeniden bir araya geldi. Ermenistan’ın işgal ettiği Azeri topraklarında barış sağlamak için bu yıl üçüncü kez bir araya gelen liderler zirvesinden somut bir çözüm çıkması beklenmiyor.

Medvedev’in öncülüğünde liderler delegasyonlar dahil olmadan dar çerçevede zorlu konuları müzakere ediyor. Zirve öncesi basına görüntü veren liderler herhangi bir açıklamada bulunmazken, Medvedev’in neşeli hali dikkatten kaçmadı.

Basına açıklamada bulunan Kremlin sözcüsü Natalya Timakov, herhangi bir sansasyonel sonuç beklemediklerini, Yukarı Karabağ sorununun çözümü ile ilgili sürecin ele alınacağını kaydetti.

Sözde Yukarı Karabağ Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada sabah saatlerinde sınır bölgesinde bir Azeri askerin açtığı ateş sonucu 20 yaşındaki Yukarı Karabağlı asker Arut Grigoryan’ın öldüğünü açıkladı. Azerbaycan, Ermenistan tarafından açılan ateşe karşılık verildiğini ifade ederek kendisini savunurken, sınır bölgelerinde yaşanan karşılıklı ihlaller sonucunda her yıl onlarca asker yaşamını yitirmeye devam ediyor. Sabah saatlerinde yaşanan olayın Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) ateşkes bölgesinde denetimleri artırma yönündeki kararının ardından gelmesi dikkat çekti.

Ermenistan’ın 1988 yılında başlattığı ve 1994’te imzalanan ateşkese kadar süren savaş sonucunda Azerbaycan topraklarının yüzde 20’si Ermenistan tarafından işgal edildi. 30 bin kişinin yaşamını yitirdiği savaş sonrası 1 milyondan fazla Azeri de göçmen konumuna düştü. AGİT bünyesinde bölgede soruna çözüm bulabilmek için oluşturulan Minsk Grubu (Rusya, ABD ve Fransa) çalışmalarını sürdürüyor.  

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.